Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej problem.

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
Ko
Korybut
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2015, 17:59

Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej problem.

Postautor: Korybut » 16 sie 2015, 18:17

Witam.

Od tygodnia jestem posiadaczem notebooka z serii 5000. Posiada on dwie karty graficzne Intela HD Graphics 5500 oraz Radeon R7 M265. Obie karty powinny działać wspólnie w zależności od zapotrzebowania na moc. Tak to wygląda w teorii...

..teoria swoje a praktyka pokazuje, że faktycznie całe obciążenie spoczywa na zintegrowanej karcie Intela.

System został zaktualizowany do Win 10. Pobrano najnowsze sterowniki. Później także bezpośrednio te od producenta AMD.

Próbowałem wszystkiego co mogłem znaleźć w sieci... włącznie z przełączaniem grafiki dla aplikacji w Catalyst Control. Ustawienia zasilania także dawałem na maksymalną wydajność. Próbowałem wyłączać ręcznie w menadżerze urządzeń kartę Intela.. to laptop odpalał na "niewiadomo jakiej" ale na pewno nie na Radeonie. Po prostu pokazywał, że sprzęt nierozpoznany.

W BIOSie szukałem ustawień karty ale nic takiego nie znalazłem. Stąd moje pytanie - czy jest tutaj ktoś na tyle mądry (w temacie), aby pomóc mi wspólnie rozwikłać problem? W gierki nie gram... ale szkoda niewykorzystywać podzespołu za którego zapłaciło się trochę więcej niż za sprzęt tylko z zintegrowaną kartą.

PS: po aktualizacjach AMD w szczegółach nie wyświetla się już nazwa Radeon R7 M265 tylko ....M270 ale to chyba nie problem ;)


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: Karoolcia » 18 sie 2015, 11:15

Witaj :)
Z tego co pamiętam to poruszaliśmy podobny temat. Niestety ale te Radeony powodują jakiś błąd i sterowniki nie chcą z nim współpracować.
Tu był podobny problem:
dell-inspiron/problem-z-przelaczaniem-karty-graficznej-t32083.html

A powiedz mi, czy wcześniejszy system powodował ten sam problem? Windows 10 jest "świeżym systemem", który jeszcze nie jest dobrze kompatybilny ze sterownikami. Producenci nadal tworzą sterowniki a te które stworzyli nie są jeszcze dobre (dużo słyszałam na temat problemów ze sterownikami na tym systemie dlatego tak myślę).

To, że Ci się wyświetla inny model Raredona to się tym nie przejmuj - prawdopodobnie ten sterownik można używać na dwóch modelach kart graficznych, które są - jakby to ująć - podobne ;)


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Al
Aldi81
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2015, 17:46

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: Aldi81 » 18 sie 2015, 18:00

Witam, mam ten sam problem na laptopie który posiada od Karolcia. To jest jakaś masakra od 1,5 roku z nim walczę. Nic sensownego nie da się uruchomić. Serwis mówi że wszystko jest oki, a na tych modelach nie ma problemu, Tylko, że nawet nie da się włączyć żadnej gry, nawet jak się przełącza na wysoką rozdzielczość. Dziś próbowałem uruchomić Rome Total War 2 oraz Wiedzmina Dziki Gon. Totalnie nic się nie włączyło, już nie wypomnę o całej korespondencji z Dell i ich próbach rozwiązania problemu, włącznie z tym iż komputer był w serwisie. Po zresetowaniu sytemu stwierdzili że karta jest sprawna, a ty głupi radź sobie sam


Ko
Korybut
Posty: 3
Rejestracja: 16 sie 2015, 17:59

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: Korybut » 18 sie 2015, 18:32

Bo tak to jest gdy się kombinuje ponadto. Na co komu hybryda jak można używać nonstop karty dołączonej (mocniejszej). Nawet ciężko mi pojąć intencje producentów.

Karolcia, nawet nie zdążyłem zapoznać się z Win8, korzystając z okazji z automata tego samego dnia przerzuciłem się na Win10. System ok, ale faktycznie może być tak, że na dobre stery trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. No i mieć nadzieje, że w jakiś sposób rozwiążą problem z przełączaniem.

Szczerze powiedziawszy nie widzi mi się przywracania ustawień fabrycznych. Poza tym nie mam pewności czy przywróci mi win10 czy win8. Ech... na stacjonarnych nigdy nie było takich problemów ;)

btw. W jaki sposób w dell'u można "zachować" nową wersję win10 tak by móc ją ponownie instalować z recovery? W programie Dell Backup & Recovery jest opcja Kopia Zapasowa Systemu... ale odznaczona na szaro.. jedynie można użyć "aktualizuj do wersji premium" :)


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: Karoolcia » 19 sie 2015, 01:03

Aldi81 pisze:Witam, mam ten sam problem na laptopie który posiada od Karolcia. To jest jakaś masakra od 1,5 roku z nim walczę. Nic sensownego nie da się uruchomić. Serwis mówi że wszystko jest oki, a na tych modelach nie ma problemu, Tylko, że nawet nie da się włączyć żadnej gry, nawet jak się przełącza na wysoką rozdzielczość. Dziś próbowałem uruchomić Rome Total War 2 oraz Wiedzmina Dziki Gon. Totalnie nic się nie włączyło, już nie wypomnę o całej korespondencji z Dell i ich próbach rozwiązania problemu, włącznie z tym iż komputer był w serwisie. Po zresetowaniu sytemu stwierdzili że karta jest sprawna, a ty głupi radź sobie sam


Jaką masz wersję sterownika? Niestety też musiałam sama radzić z problemami, bo nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi na moje pytania ;/

Korybut pisze:Bo tak to jest gdy się kombinuje ponadto. Na co komu hybryda jak można używać nonstop karty dołączonej (mocniejszej). Nawet ciężko mi pojąć intencje producentów.

Karolcia, nawet nie zdążyłem zapoznać się z Win8, korzystając z okazji z automata tego samego dnia przerzuciłem się na Win10. System ok, ale faktycznie może być tak, że na dobre stery trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. No i mieć nadzieje, że w jakiś sposób rozwiążą problem z przełączaniem.

Szczerze powiedziawszy nie widzi mi się przywracania ustawień fabrycznych. Poza tym nie mam pewności czy przywróci mi win10 czy win8. Ech... na stacjonarnych nigdy nie było takich problemów ;)

btw. W jaki sposób w dell'u można "zachować" nową wersję win10 tak by móc ją ponownie instalować z recovery? W programie Dell Backup & Recovery jest opcja Kopia Zapasowa Systemu... ale odznaczona na szaro.. jedynie można użyć "aktualizuj do wersji premium" :)


No to źle, że się nie zapoznałeś ze wcześniejszym systemem. Gdybyś to zrobił miałbyś pewność, czy tutaj winą jest system czy może sterownik ;) Przez Dell Backup & Recovery bez wersji Premium tego nie zrobisz. Również masz możliwość powrotu do swojego wcześniejszego systemu ale ograniczone (do 30 dni). Nie wiem jak potem będzie z powrotem na Windows 10, czy aktualizacja przepadnie czy nie, tutaj musisz pytać się Microsoftu :)


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
fb
fbdiss
Posty: 9
Rejestracja: 10 cze 2015, 12:46

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: fbdiss » 31 sie 2015, 11:42

Witam!
Czy rozwiazałeś problem z przełączaniem grafiki w swoim laptopie ?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: piotr_solek » 20 wrz 2015, 15:45

Korybut pisze:btw. W jaki sposób w dell'u można "zachować" nową wersję win10 tak by móc ją ponownie instalować z recovery? W programie Dell Backup & Recovery jest opcja Kopia Zapasowa Systemu... ale odznaczona na szaro.. jedynie można użyć "aktualizuj do wersji premium" :)


Tworzysz nośnik przywracania stanu fabrycznego dzięki Dell Backup & Recovery. Zazwyczaj pendrive 16Gb jest wystarczający. To samo tyczy się kopi zapasowej systemu i przywracania danych użytkownika. Wersja premium nie jest potrzebna do tego!

Korybut pisze:System został zaktualizowany do Win 10. Pobrano najnowsze sterowniki.

PS: po aktualizacjach AMD w szczegółach nie wyświetla się już nazwa Radeon R7 M265 tylko ....M270 ale to chyba nie problem ;)


Sprawdź wersję biosu i zaktualizuj jeśli nie masz wersji A04 Na podstawie servis tag pobierz z zainstaluj sterowniki ze strony dell a nie przez windowsowe aktualizacje:
do "grafiki" są dwa pliki :
Video_Driver_83PT0_WN32_15.200.1045_A00.EXE (AMD)
Video_Driver_X5F0K_WN32_10.18.15.4240_A00.EXE (INTEL)

Przed tym, pobrał bym też, plik dla chipsetu (Chipset_Driver_5MC0Y_WN32_10.1.1.7_A00.EXE).

Wersje sterowników pod Windows 10 64bit. Dopiero po tych zabiegach można powiedzieć , że "coś" nie działa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ba
bardek2
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2015, 23:11

Re: Dell Inspiron 15 5548 przełączanie karty graficznej prob

Postautor: bardek2 » 21 lis 2015, 23:24

Witam
Ja mam taki problem z tymi kartami.
Karta intela - wywala mi błąd - "sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność" - ekran gaśnie i się włącza tak parę razy aż w końcu niebieski ekran i trzeba restartować. musiałem wyłączyć kartę i jakoś da się działać na kompie ale nie można powiedzieć że jest w 100 % tak powinno być.
Karta AMD r7 - niby włączona ale też co jakiś czas wywala jakiś komunikat, że nie działa w 100% sprawnie.
Nie mogę np podłączyć komputera do telewizora, nie działa funkcja przełączania między ekranami.

Dodam że tak samo było na win 8 i jest teraz na win 10.
Dzwoniłem do della, kazali zainstalować nowe sterowniki ze stronki, do intela zainstalowałem, do amd podczas instalacji jakiś błąd wywala i lipa.
miał może ktoś podobne przejścia? jest na to jakaś rada ?
z góry dziękuję za pomoc


Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]