Latitude 5300 grzeje się

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
da
damzga
Posty: 5
Rejestracja: 05 cze 2020, 10:37

Latitude 5300 grzeje się

Postautor: damzga » 05 cze 2020, 10:47

Witam
Nabyłem ostatnio z Anglii Latitude 5300 13,3 2w1 FHD i5-8365U 8GB 256GB SSD i wydaje mi się że laptop zbyt mocno się grzeje. Przy nie wielkim obciążeniu procesora (filmy, net) 10-20% temperatura procesora 60-70 C. W testach wydajnościowych HW Monitor pokazuje nawet chwilowe skoki do 105 C. Po za tym po dłuższym użytkowaniu obudowa pod spodem dosłownie parzy a wentylator pracuje wg. mnie zbyt wolno. Czy ktoś ma ten model i może napisać jak u niego to wygląda?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: piotr_solek » 05 cze 2020, 12:35

Jest to normalne (temperatura), choć mało komfortowe. Zwłaszcza pod obciążeniem, lub jeśli zakryte są otwory wentylacyjne. W tak małych jednostkach z procesorami intel , gdzie taktowanie, możne chwilowo skoczyć do 4Ghz układ chłodzenie potrzebuje trochę czasu by ustabilizować temp. Ale i tak będzie ona pod obciążeniem zauważalnie wyższa niż w dużych gabarytowo laptopach. Podkładka chłodząca w lecie i regularny serwis wskazany..


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
damzga
Posty: 5
Rejestracja: 05 cze 2020, 10:37

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: damzga » 05 cze 2020, 12:41

Otwory odkryte, jak dla mnie wentylator nie pracuje z adekwatną mocą do temperatury i cały system chłodzenia wygląda na kiepsko rozwiązany bo z jednej strony otworów wlotowych obudowa zimna a z drugiej parzy. Obawiam się czy długo się nim pociesze jak się tak piecze.


kb
kbe-com-pl
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2020, 23:25

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: kbe-com-pl » 05 cze 2020, 21:06

Cześć,
Serwisuje kilka sztuk. Spróbuj zaktualizować BIOS do najnowszej wersji, ten model ma problem z przegrzewaniem i Dell jakiś czas temu wprowadził optymalizację pracy wentylatorów dla serii 00.

Pozdrawiam
Jakub


da
damzga
Posty: 5
Rejestracja: 05 cze 2020, 10:37

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: damzga » 09 cze 2020, 08:26

Zaktualizowałem BIOS i nie mogę powiedzieć by było lepiej wręcz gorzej. Przedtem w bezczynności trzymał 56 C teraz bywa różnie. Mimo braku obciążenia bywa że i stoi na 61C przy procesach do 1%. Ogólnie wygląda że jest gorzej 35% obciążenie daje już po 85-90 C dosłownie piekąc go. Może jednak coś z nim nie tak bo nie wierze że to norma.


kb
kbe-com-pl
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2020, 23:25

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: kbe-com-pl » 09 cze 2020, 16:24

Teoretycznie nie powinno być gorzej, opis poprawek BIOSu 1.9.3: "Poprawiono stabilność cieplną systemu".
Jest już nowsza wersja ale dotyczy czego innego.

Użytkownicy tego modelu z którymi miałem styczność jednogłośnie stwierdzają że przeszkadza im częsta głośna praca wentylatora, podobnie też w przypadku Latitude 5290.

Może to kwestia tego że 8 generacja procesora ma więcej rdzeni co powoduje więcej ciepła, można spróbować zmienić pastę termoprzewodzącą na coś lepszego ale tak jak pisał piotr_solek przy tych rozmiarach sprzętu częsty serwis będzie potrzebny.


da
damzga
Posty: 5
Rejestracja: 05 cze 2020, 10:37

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: damzga » 10 cze 2020, 09:33

Mam wersje 1.9.4. Na pewno jest bardziej niestabilnie to samo obciążenie a temp. skacze i na pewno w bezczynności jest cieplej. Po za tym wentylator wydaje działać się nie adekwatnie do wzrostu temperatur a konkretnie z dużym opóźnieniem. Jeśli chodzi o teorię wymiarów to porównywalne sprzęty innych firm nie mają takich problemów np. lenovo 13,3 choć parametry zbliżone. No cóż trzeba z tym żyć i przy kolejnych zakupach najpierw przetestować bo możliwości mobilne to on ma ale dyskomfort cieplny zniechęca do zdejmowania go z biurka.


da
damzga
Posty: 5
Rejestracja: 05 cze 2020, 10:37

Re: Latitude 5300 grzeje się

Postautor: damzga » 19 cze 2020, 08:43

A miał ktoś taki przypadek:
Po skończonej pracy zamykam klapę komp usypia. Po kilku godzinach słychać że chodzą wentylatory- dźwigam klapę, loguje się, hibernuje - ekran gaśnie wentylatory chodzą nadal. Włączam sprawdzam obciążenie - procesy prawie zerowe, wyłączam system - wentylatory się wyłączają. Nigdy nie miałem takiego przypadku. Kiedyś miałem też tak iż uśpiłem kompa zamykając klapę a po ponownym otwarciu zachował się jakby był wcześniej wyłączony a nie uśpiony.


Wróć do „Laptopy Dell Latitude”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]