e7440 GPS nie działa - Windows 10

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
mb
mbal12
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2019, 18:02

e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: mbal12 » 10 cze 2019, 18:23

Witam,

mam problem z działaniem karty WWAN model 5570 firmy Sierra. Nie mam problemu z połączeniem internetowym przez ww. modem, natomiast nie udało mi się uruchomić odbiornika GPS znajdującego się w nim.

- zainstalowałem najnowszy sterowniki: 6.14.4316.502 ,A00
- włączyłem usługę lokalizacji w Windows 10
- w menedżer urządzeń widnieje w zakładce czujniki: Sierra Wireless Location Sensor

Skąd wiem, że na pewno nie działa?

Zainstalowałem Sensor Diagnostic Tool firmy Microsoft oraz Sierra Skylight (program producenta modemu). Oba podają informację z czujnika gps: "access denied". Program Skylight otwiera mi wówczas ustawienia lokalizacji Windows ale one już są włączone!

Podejrzewam, że problem leży gdzieś w uprawnieniach Windowsa.
Mam konto z uprawnieniami administratora. Próbowałem otwierać ww. programy z pozycji administratora - z tym samym negatywnym skutkiem.

Skończyły mi się pomysły, googlowałem już chyba wszystkie możliwe zapytania. Czytałem różne fora i nie znalazłem rozwiązania.

Będę wdzięczny za wszelkie rady ;)


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: piotr_solek » 11 cze 2019, 19:02

Wersja 6.043288204. Jak zainicjujesz wyszukiwanie, to sprawdź na mapie Google, czy pokaże aktualną pozycję. W pomieszczeniu może by to utrudnione.
Jak masz uruchomione "jakieś usługi" z opcją uruchomionej ochrony prywatności (np w przeglądarce), to może nie działać.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
mb
mbal12
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2019, 18:02

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: mbal12 » 12 cze 2019, 17:41

Dzięki za odpowiedź :)

Pokazuje mi położenie jedynie na podstawie sieci wifi (podana jest dokładność zwykle ok. 60 metrów). Nie mogę ustalić położenia z większą dokładnością. Mapy google otwarte zarówno w przeglądarce Chrome, jak i Edge nie potrafią ustalić lokalizacji przy wyłączonym wifi. Komputer jest na zewnątrz od 20 minut. Wszystkie zgody w przeglądarce na lokalizację wyraziłem.

Nie mogę nigdzie znaleźć tej wersji sterownika, którą podałeś.

Podczas instalacji Windowsa zaznaczyłem, że nie zgadzam się na lokalizację. Być może to jest nieodwracalne i muszę ponownie zainstalować system :(


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: piotr_solek » 12 cze 2019, 19:03

https://s.amsu.ng/JgU8UVsiZeuN to jest link (aktywny przez 24h) byś zobaczył, jak to ma wyglądać. Po naciśnięciu "trójkąta" uruchamiasz wyszukiwanie. Mi w domu po dwóch minutach wyznaczył pozycję. Po naciśnięciu "map" otwiera się okno w przeglądarce i tam po naciśnięciu znaczka "pokaż swoją pozycję" , bardzo dokładnie określił pozycję.

Ustawienia GPS (stardardowe) :
tryb pozycjonowania - automatyczny
max czas synch - 255
dokładność -500m
częstotliw poz - 1

gpsOneXTRA - aktywny (standardowy nieaktywny)

ps Kartę sim mam włożoną, ale AERO nie działa za granicą...

https://www.dell.com/support/home/uk/en ... 440-laptop

Ten wydaje się najnowszy. Możliwe , że mam starszą wersję. Z żadną wersją nie miałem problemu..ale nie na każdym próbowałem ustalać pozycję wg GPS. Te sterowniki są trochę pomieszane (na stronie), więc "już się nie doktoryzuje", skoro ten co mam, działa. Na wszelki wypadek nie będę instalował żonie nowego...

W menadżerze można wyłączyć opcję wyłączającą modem w celu zaoszczędzenia baterii.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
mb
mbal12
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2019, 18:02

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: mbal12 » 13 cze 2019, 19:31

piotr_solek pisze:https://s.amsu.ng/JgU8UVsiZeuN to jest link (aktywny przez 24h) byś zobaczył, jak to ma wyglądać. Po naciśnięciu "trójkąta" uruchamiasz wyszukiwanie.


U mnie niestety wygląda to tak:

- po uruchomieniu programu Skylight:
Obrazek

- po naciśnięciu "trójkąta":
Obrazek

Instalowałem już przynajmniej 5 różnych wersji sterownika.

Dalej obstawiam problem z uprawnieniami Windowsa i chyba zdecyduję się na reinstalację systemu.

Gdzieś czytałem, że pomaga wyjęcie modemu, instalacja sterowników bez niego, a następnie ponowne jego podłączenie - też spróbuję.

piotr_solek pisze:W menadżerze można wyłączyć opcję wyłączającą modem w celu zaoszczędzenia baterii.


Próbowałem, bez zmian


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: piotr_solek » 13 cze 2019, 20:23

Wątpię. Instalowałem ten modem na 7,8,10-tce i nigdy nie zauważyłem problemów. Tym bardziej, jeśli nic nie było zmieniane (ustawienia lub jakaś przerobiona wersja systemu).
Łapiesz na tej karcie 3.5G (DC-HSPA+)?

Próba różnych wersji sterowników nie zawsze będzie skuteczna, już nie wspomną o Win10, który aktualizuje sobie sam sterowniki.

Dziś dopiero po restarcie wyszukał połączenie (pochmurny, deszczowy dzień).
https://s.amsu.ng/cHARf3t9XVWN - wyszukiwanie ( widzę , że pliki są mocno skompresowane przez samsunga)
https://s.amsu.ng/l4X2DgTKrlLN - po paru minutach

Dziwne, że po rozpoczęciu wyszukiwania masz wiadomość "brak dostępu". Jeśli sprzętowo jest wszystko ok kable,połączenie,wersja modemu dla Dell , to pozostaje szukać problemów w samym systemie.

Wczesne wersje systemu Win10 wywoływały sporo, sprzętowych problemów (nie u mnie). Mam w bliźniaczym modelu na nowo postawiony system Win10 v1809 (nic tam jeszcze nie instalowałem). W weekend włożę tam modem sprawdzając najnowszą wersję menadżera/sterownika.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
mb
mbal12
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2019, 18:02

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: mbal12 » 13 cze 2019, 21:38

piotr_solek pisze:Łapiesz na tej karcie 3.5G (DC-HSPA+)?


HSPA+ jeszcze nie widziałem, żeby złapała. Zwykle jest UMTS, czasami zwykłe HSPA - centrum Wrocławia.

Download mam w okolicach 5 Mb/s a upload około 1,5 Mb/s


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: piotr_solek » 14 cze 2019, 09:30

Karta w pełni funkcjonalna? Tz działał kiedyś GPS, bo HSPA+ pieszesz, że nie? Sugeruje sprawdzić kartę na innym laptopie, bo nie sztuka przeinstalować system kiedy karta wadliwa. Miałem taki modem ...niby LTE a nigdy nie było.
W Krakowie czy nawet Radomiu karta łapie dual HSPA+. Przy takim odbiorze parametry poprawią się, co najwyżej... 3-4-krotnie (testowałem na AERO2).


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
mb
mbal12
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2019, 18:02

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: mbal12 » 15 cze 2019, 00:28

piotr_solek pisze:Karta w pełni funkcjonalna? Tz działał kiedyś GPS, bo HSPA+ pieszesz, że nie? Sugeruje sprawdzić kartę na innym laptopie, bo nie sztuka przeinstalować system kiedy karta wadliwa. Miałem taki modem ...niby LTE a nigdy nie było.
W Krakowie czy nawet Radomiu karta łapie dual HSPA+. Przy takim odbiorze parametry poprawią się, co najwyżej... 3-4-krotnie (testowałem na AERO2).


Chyba masz rację, że to wina karty. Myślę jeszcze o antenach. Kiedy zacząłem uciskać miejsca, gdzie kable antenowe są prowadzone, prędkość zaczęła skakać z 1,5 Mb/s do około 7 Mb/s. GPS cały czas pozostawał niedostępny.

Zastanawiam się nad kupnem drugiego modemu. 5570 można kupić używany za około 50 zł. Z drugiej strony, zauważyłem, że w tym modelu był też montowany 5808, który ma LTE. Nowy, ze znanej chińskiej strony, można kupić za 20 USD z przesyłką. Chyba zaryzykuję.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: piotr_solek » 15 cze 2019, 11:57

Za moich czasów, kiedy się tym interesowałem cena była 5x krotnie większa, bez gwarancji, czy to będzie działać. Bo samo LTE też ma swoje częstotliwości. Mieć LTE na zasadzie, jak masz teraz DC HSPA+ mija się z celem. Upewnij się , że :
B1 (2100)
B4 (AWS)
B17 (700bc) cię zadowala..

Moim zdaniem dla NGFF (którego nie masz) najlepsze rezultaty osiągniesz z : 5809e, 5811e
dla Mini PCI Express z modelem 5570 (cena 24zł).


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
mb
mbal12
Posty: 6
Rejestracja: 10 cze 2019, 18:02

Re: e7440 GPS nie działa - Windows 10

Postautor: mbal12 » 15 cze 2019, 17:38

Brak obsługi polskich pasm, poza B1 jest rozczarowujące. Poza większymi miastami 2100Mhz pewnie nie jest odbierana.
Mini PCI Express rzeczywiście ogranicza liczbę modeli.

Zamówię najtańszy używany 5570 i dam znać dla potomnych czy jest poprawa ;)

Dzięki za celne uwagi!


Wróć do „Laptopy Dell Latitude”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]