[D830] Agonalny mnożnik

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
DM
DMR
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2018, 09:10

[D830] Agonalny mnożnik

Postautor: DMR » 28 paź 2018, 09:48

Witam Szanowne Grono!
Ostatnio trafił w moje łapki D830 z procesorem T7100 i grafiką NVS 140M.
Podpiąłem go do zasilacza 90W i wszystko pracuje jak należy, tzn. CPU-Z prawidłowo pokazuje mnożnik x9 (~1800 Mhz).
Problem jest niestety taki, że po kilku-kilkunastu minutach intensywnej pracy (np. film) wentylator zaczyna dosłownie wyć, a laptop praktycznie się zawiesza - CPU-Z pokazuje wtedy mnożnik 1.5-2x (~300-400 Mhz).

Jakieś sugestie?
Zasilacz jest O.K.

W ramach prób i błędów wyłączyłem w BIOS-ie opcję Intel Dynamic Acceleration - wentylator dalej wyje, ale taktowanie procesora (na razie) nie spada.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: [D830] Agonalny mnożnik

Postautor: piotr_solek » 28 paź 2018, 17:00

Co można zrobić....serwis. To jest leciwy model i dopiero po wymianie pasty i termopada, przeczyszczeniu miejsc, gdzie zbiera się kurz, można się zastanawiać, co dalej.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
DM
DMR
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2018, 09:10

Re: [D830] Agonalny mnożnik

Postautor: DMR » 28 paź 2018, 20:00

Leciwy, lecz jakże za... cny! :-)

Rzeczywiście wszystko wskazuje na przegrzanie, być może to jest właśnie taka jego "reakcja obronna" - zamiast się bez ostrzeżenia zwieszać, odcina procesorowi 3/4 prądu, umożliwiając jednak użytkownikowi zakończenie pracy.

Dzisiaj trochę go pomęczyłem - wiatrak wyje jak CD z ruską płytą, ale procesor cały czas trzyma ~1800 MHz.
Być może poprzednie"zwiechy" były skutkiem przekombinowania z programami do kontroli wiatraka.

Nic to, i tak mam w planach "śrubkowanie" i wymianę procesora na T7700, więc się przy okazji co tam trzeba przedmucha, przetrze IPA i obsmaruje jakąś porządną pastą. :-)
No i wiatrak też raczej do wymiany.

Korci mnie, żeby użyć tego super-szuwaksu Liquid Pro, ale w internetach zasadniczo do laptopów odradzają...? :roll:


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: [D830] Agonalny mnożnik

Postautor: piotr_solek » 29 paź 2018, 19:12

Ja tam ze swoich obserwacji odradzam przepłacanie za takie cuda. Każda pasta będzie lepsza od skostniałej "starej".
ps Mam wciąż na chodzie precision M65 a to kuzyn modeli 820/830 tyle , że z profesjonalną kartą graficzną. Działa.

Przywróć ustawienia fabryczne w BIOS'ie. To powinno pomóc.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
DM
DMR
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2018, 09:10

Re: [D830] Agonalny mnożnik

Postautor: DMR » 28 lis 2018, 17:56

O.K. Laptop wyczyszczony, przedmuchany, nasmarowany szuwaksami, procek i wentylator wymieniony - wszystko śmiga miło i... cichuuutko! 8-)

Widzę, że masz doświadczenie, a ja mam problem, w sumie głupi, ale mnie męczy... :oops:
Jak powinno się properly poprzyczepiać te małe pizdrutki - gumowe osłonki śrubek wokół ekranu, żeby zaraz nie poodpadały, ale z zachowaniem wykręcalności śrubek?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: [D830] Agonalny mnożnik

Postautor: piotr_solek » 28 lis 2018, 19:19

One są pokryte jakimś klejem. Ja lekko podważam. Jak zrobi się to umiejętnie, to zachowa się całą warstwę klejącą.

Przyczepia się normalnie , bo nie da się inaczej. Jak odpadają, to można wyczyścić i nałożyć nowy kawałek taśmy dwustronnie klejącej.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Latitude”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]