Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
pi
piter1114
Posty: 9
Rejestracja: 12 sie 2016, 12:34

Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Postautor: piter1114 » 15 maja 2018, 09:59

witam! od czasu kupna laptopa problem (sadziłem ,że to wina sterowników) z głośnym wentylatorem zaczyna mnie trochę denerwować. Infolinia, testy itd. nic nie wykazały, sterowniki uaktualniane na bieżąco i nadal to samo.Wentylator włączą się nawet podczas przeglądania stron np. przy odtwarzaniu wideo , nie mówiąc już o prostej obróbce plików wideo...Laptopa mam nie cały rok i nie wierzę w to by trzeba było już zmienić pastę chłodzącą, skoro b.mało z niego korzystam.Profile zasilania także sprawdzone i nadal to samo.Czy to aż tak kiepski model z tak złym rozwiązaniem chłodzenia? podrzędny lenovo za 1/4 ceny mojego della chodzi ciszej i wydaje się,że ma o wiele lepiej rozwiązany system chłodzenia. Ma ktoś podobny problem?

pzdr,


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Postautor: piotr_solek » 15 maja 2018, 20:50

Bez żadnych szczegółów post nie wniosi nic prócz narzekania. Każdy laptop może tak mieć.

Bo w zależności od konfiguracji sprzętowej, systemu i jego opcji zasilania czy otoczenia systemowego lub zewnętrznego (np temp pomieszczenia) temperatury podzespołów mogą się różnić. Skoro wszystko już zrobiłeś to otwórz pokrywę, usuń kurz (jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś) i monitoruj temperatury podzespołów (patrz obciążenie). Da ci to podgląd, gdzie szukać przyczyny. Zadbaj o dobrą wentylację.
Podrzędny lenovo za 1/4 bez szczegółów wypada rewelacyjnie w tym porównaniu. "Inspirion'y", też nie można zaliczyć, do wysokiej, czy średniej półki (niekoniecznie cenowej).


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
pi
piter1114
Posty: 9
Rejestracja: 12 sie 2016, 12:34

Re: Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Postautor: piter1114 » 16 maja 2018, 14:13

---------------
Procesor i7 5gen 5500U
RAM 8 GB
Dysk 1000 GB+SSD 120 GB(sys)
Grafika nVidia® GeForce 920M + Intel HD Graphics 5500 (4 GB)
System Windows 8.1
wiem,że to żadna rewelacja, tylko zastanawia mnie co w tej konfiguracji jest nie tak,skoro od samego początku efekt z wentylatorem jest taki sam.Wykluczam kurz w kartonie "...otwórz pokrywę, usuń kurz" ,a konieczność czyszczenia go od środka po zakupie wydała mi się zbędna.laptop stoi na stoliku, czyli ma chyba normalne warunki do pracy i nic nie zasłania mu otworów wentylacyjnych.Podkładka chłodząca? w takich warunkach powinien poradzić sobie bez niej.Temp.podzespołów? z ciekawości sprawdzę, temp.otoczenia - normalna.W ub.roku zapłaciłem za nie go niecałe 3 tyś (także średnia cena w sklepach)i wydawało mi się,że marka to gwarancja produktu... dzisiaj wybrałbym "podrzędnego" lenovo .Mam jeszcze 10 letniego acera (aktual.wartośc to ok.200 zł), który wydaje się działać identycznie jak DELL (w/g mnie czyt.marka przereklamowana)
Trudno opisu nie porównać z narzekaniem,ale proszę także o radę.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Postautor: piotr_solek » 17 maja 2018, 00:18

Laptop ma mocną specyfikację mimo procesora nisko napięciowego. A układ chłodzenia jest jeden. Dodatkowo dwa dyski w tym jeden HDD zawsze będzie generował w środku dodatkowe ciepło. Laptop już trochę ma bo pierwsze posty pisane były z połowy 2016r. Więc by się nie bawić w zgaduj zgadula trzeba albo zrobić serwis i zwrócić uwagę na temperatury podzespołów a ich obciążenie. Od strony programowej, można się przyjrzeć, jak pracuje procesor , na różnych profilach zasilania. Przykładowo u mnie procesor i7 4-gen na

max wydajności : utrzymuje max taktowanie turbo dla jednego procesora 3,60Ghz (głośny niemal cały czas)
tryb cichy/max wydajność : trzymuje max taktowanie 2,89Ghz bez turbo (głośny lub lekki szum ale potrawi się wyłączyć)
tryb oszczędny : minimalne taktowanie dla 2-uch rdzeni na poziomie 0,80 Ghz (lekki szum lub wentylator nie pracuje)

Przy dwóch kartach dobrze zwrócić uwagę na tryb optimus zarządzający automatycznym przełączaniem kart graficznych. Być może tu da się dopasować ustawienia do potrzeb. Praca na Intel HD nie powinna generować tyle ciepła.

A tak na marginesie: wyższa półka będzie mieć np rozszerzone opcje zasilania , obudowę ze stopów metali lekkich lub dwa układy chłodzenia.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
pi
piter1114
Posty: 9
Rejestracja: 12 sie 2016, 12:34

Re: Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Postautor: piter1114 » 17 maja 2018, 09:20

dzięki za te inf. spróbuję się temu przyjrzeć dokładnie, jednak nadal wręcz razi np.brak wyboru trybu pracy wentylatora w biosie (co po części rozwiązało by problem) a co w/g inf.znalezionych w sieci jest celowym działaniem producenta (?!) no i i nadal nie mogę uwierzyć w to,że w fabrycznej konfiguracji odtworzenie filmiku z youtuba od razu uaktywnia (głośną) pracę wentylatora.Tak chyba być nie powinno...


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 5758 co z tym chłodzeniem?

Postautor: piotr_solek » 17 maja 2018, 22:00

Ustawienia mogą się różnić w zależności od tego czy laptop jest podłączony do zasilania/ działa na baterii. Trzeba to mieć na uwadze podczas testów.

Sam wentylator ma pracować i "w zależności od temperatury" będzie mniej lub bardziej słyszalny..bądź nie będzie go słychać wcale.

W tej klasie laptopów nigdy nie było przewidzianych takich opcji jak regulacja pracy wentylatora. I ma to swój głębszy sens.
Na pocieszenie dodam , że w wyższych klasach, laptopów tegoż producenta ,ustawienia zasilania, są w bardzo przyjemnej szacie graficznej. Nie ma jednak manualnych (liczbowych zmian prędkości obrotów wentylatora).

Jeszcze jedna kwestia przemawia, za otwarciem laptopa, celem dotarcia do wentylatora.

Zauważyłem ,że aplikowana jest duża (moim zdanie zbyt duża) ilość pasty termo przewodzącej. Osobiście każdy nowy/używany laptop sprawdził bym pod tym kątem. Przy okazji sprawdza się szczelność "miedzianych rurek" i ewentualnie wtedy dokonuje subtelnych modyfikacji. Ale to zajęcie dla serwisu lub kogoś, kto lubi powalczyć o kilka stopni mniej. Dopiero po takich zabiegach sprawdza się rozwiązania programowe...


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika