Dell Inspiron 5537 wyłącza się - odwieczny problem

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
Da
Dalmatyn
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2018, 17:34

Dell Inspiron 5537 wyłącza się - odwieczny problem

Postautor: Dalmatyn » 30 mar 2018, 17:52

Witam!

Na wstępie zaznaczę, że bardzo rzadko sięgam po pomoc pisząc własny temat (w 90% wypadków któs już miał ten sam problem i ktoś inny go rozwiązał). Jednak w tym wypadku, po przeszukiwaniu ogromnej ilości tematów i różnych rozwiązań nadal nie poradziłem sobie z problemem.

Mój laptop to Dell Inspiron 5537, w wersji z I5-4200U i kartą graficzną Radeon HD8850M.
Problem polega na tym, że podczas grania w gry komputer wyłącza się całkowicie, po czym można go włączyć bez problemu ponownie. W podglądzie zdarzeń jest jedynie Zdarzenie 6008 o nieoczekiwanym zamknięciu systemu oraz komunikat o ograniczonym stanie wydajności procesora w grupie 0-4 (jednakże ten drugi komunikat występuje również wtedy, kiedy laptop się nie wyłącza)

Był jakiś czas temu na gwarancji, jednakże wrócił do mnie z opisem "nie ma problemu, nie przegrzewa się, wymieniono profilaktycznie pastę, zasilacz sprawny". (nie mam już gwarancji)

Sterowniki instalowałem rozmaite, młodsze, starsze, najnowsze, przy każdym tak samo. Bios aktualny. Wielokrotnie resetowałem do ustawień fabrycznych, po czym od nowa instalowałem sterowniki - znowu ten sam błąd. Zauważyłem, że gdy instaluję aktualizacje do Windows 10 to system wyłącza się częściej. Niedawno po restarcie do fabrycznych (system automatycznie zainstalował sterowniki) laptop działał przez około 20-25 dni w grach bez zarzutu oraz ani jednego wyłączenia. Problem pojawił się znowu z dnia na dzień.
Również gdy karta dedykowana (Radeon 8850M) działa na sterowniku starszym, automatycznie zainstalowanym przez windows to mogę grać dłużej przed wyłączeniem. (czasem uda się pograć 30-40 minut, czasem wyłącza się już po 10 minutach)

Laptop wyłącza się TYLKO podczas używania karty dedykowanej, gdy jest ona wyłączona działa bez zarzutu. Dodam, że używam laptopa na zasilaczu, bez akumulatora, czy to może powodować problem? (zasilacz sprawny)

Gdy laptop działał na systemie 8 oraz 8.1 nic się nie działo, czy system Windows 10 może powodować problem?

Wykonywałem test diagnostyczny od della (pełny) i nie pokazał żadnych błędów.

Czy ktokolwiek ma jakiś pomysł, czego jeszcze mogę spróbować, czy oddawać laptop do serwisu?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Inspiron 5537 wyłącza się - odwieczny problem

Postautor: piotr_solek » 31 mar 2018, 18:16

Optymistycznie to tylko problem z przegrzewaniem co jest czymś "normalnym" (kwestia czasu kiedy). Ja bym zainstalował jakiś program do monitorowania temperatury np. CPUID. Laptop też musi mieć zapewnioną dobrą cyrkulację (zwłaszcza lewa strona)..ale to chyba oczywista kwestia.
Dalmatyn pisze:Niedawno po restarcie do fabrycznych (system automatycznie zainstalował sterowniki) laptop działał przez około 20-25 dni w grach bez zarzutu oraz ani jednego wyłączenia. Problem pojawił się znowu z dnia na dzień.
Również gdy karta dedykowana (Radeon 8850M) działa na sterowniku starszym, automatycznie zainstalowanym przez windows to mogę grać dłużej przed wyłączeniem. (czasem uda się pograć 30-40 minut, czasem wyłącza się już po 10 minutach)

Dochodzi do tego sprawa automatycznego zarządzania przełączaniem grafik..jak i kwestia samych sterowników.

Można sobie tak ze wszystkim gdybać i każda przyczyna może być możliwa. Niestety.

Jeśli aktualny test diagnostyczny (obu grafik) nie wykazuje błędów oraz od wymiany pasty nie minął rok można:

- skupić się na monitorowaniu temperatury podzespołów. Jeśli zbyt szybko osiąga wysokie wartości powyżej 80 °C to pasuje oddać do serwisu na przegląd.

- przywrócić raz jeszcze do stanu fabrycznego i jeśli działa to wyłączyć automatyczne aktualizacje (zwłaszcza sterowników). Pytanie czy będzie działało automatyczne przełączanie kart... Dodatkowo pod "10-tką" nie jest to takie łatwe a system potrafi się zaktualizować mimo wyłączonej usługi.

- oddać do serwisu i opisać (zaprezentować) problem i poprosić o wykonanie testu graficznego pod obciążeniem (przed odbiorem). Pytanie czy będą się w to chcieli "bawić", bo może to może być czasochłonne.

- na koniec trzeba pamiętać ,że laptop nie jest zaprojektowany (konstrukcja) dla graczy. Układ chłodzenia może nie być w stanie zapewnić podzespołom takich temperatur, by mogła być wykorzystywana maksymalna wydajność (bez wyłączania).


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ew
ewa
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2018, 15:46

Re: Dell Inspiron 5537 wyłącza się - odwieczny problem

Postautor: ewa » 05 kwie 2018, 19:10

Miałam kiedyś podobny problem i wówczas odinstalowałam sterowniki grafiki i zainstalowałam ze stronki DELL . Ważna była kolejność instalacji (niestety nie pamiętam, które instalowałam jako pierwsze).


ew
ewa
Posty: 5
Rejestracja: 03 kwie 2018, 15:46

Re: Dell Inspiron 5537 wyłącza się - odwieczny problem

Postautor: ewa » 05 kwie 2018, 19:17

poszukałam na forum i pierwsze to do grafiki Intel, a drugie do AMD - ze stronki DELL / warto sprobować


Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]