Inspiron 7577: po updatcie BIOSU do 1.4.2 przestał działać port HDMI. Downgrade zablokowany.

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
ra
radwoc
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2018, 12:06

Inspiron 7577: po updatcie BIOSU do 1.4.2 przestał działać port HDMI. Downgrade zablokowany.

Postautor: radwoc » 17 mar 2018, 12:41

Witam wszystkich,

dwa miesiące temu kupiłem 7577 z preinstalowanym Win 10 home (bios w wersji 1.2.0).
Komputer działał bezproblemowo.

Po dużym updacie systemu (chyba do wersji 1709 - z tym też był problem), czyli
13 marca (sic!) wbudowana aplikacja Della zaproponowała upgrade biosu do wersji 1.4.2,
ta aktualizacja według użytkowników forum della usuwała tzw. problem Meltdown/Spectre, czyli
głośny backdoor w procesorach intela/amd/arm.

Po tej aktualizacji przestał działać port HDMI w komputerze (sprawdziłem 3 kable i dwa monitory).

Nie sprawdziłem niestety tego wcześniej, że operacja upgrade'u BIOSU jest nieodwracalna,
mimo ustawienia "enable downgrade" w biosie. Podczas próby downgrade'u aktualny bios grzecznie
informuje na czerwono, że "downgrade is blocked".

Tak, wiem, pytanie: po co robiłem upgrade, skoro laptop działał jak należy? Chyba pierwszy raz zaufałem producentowi, że chce dla mnie jak najlepiej. Z punktu widzenia luki w procesorze owszem,
ale z punktu wystąpienia możliwych problemów, nie bardzo. Zresztą nie znałem w historii komputerów
takiego przypadku, że downgrade biosu został zablokowany, więc zakładałem, że w razie co wracam do 1.2.0.

Sugestia, że za niedziałający port HDMI może odpowiadać aktualizacja biosu do 1.4.2.
pochodzi od pracownika infolinii Della, który sam zaproponował downgrade. Wiedząc lub nie wiedząc, że jest to niemożliwe.

Pracują zawsze na dwóch monitorach, dlatego od razu zauważyłem problem,
ale oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że oba te wydarzenia (upgrade biosu i awaria hdmi)
nie są ze sobą powiązane i po prostu padł port i tyle.

Przede wszystkim mam prośbę do kogoś, kto ma 7577 i kto wykonał upgrade biosu do 1.4.2,
żeby sprawdził, czy działa u niego port HDMI.

I pozostaje pytanie czy wysyłać sprzęt na gwarancji (formalnie mam teraz uszkodzony laptop)
czy czekać na update biosu. Czy może zna ktoś sposób na ominięcie blokady downgrad'u.

Pozdrawiam i dzięki!


ra
radwoc
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2018, 12:06

Re: Inspiron 7577: po updatcie BIOSU do 1.4.2 przestał działać port HDMI. Downgrade zablokowany.

Postautor: radwoc » 19 mar 2018, 11:26

Witam,

podejrzewałem, że tak może być,
awaria portu HDMI oraz upgrade biosu do 1.4.2
nie były wzajemnie powiązane (tzn. były w tym samym czasie).
Dwoma słowami. zbieg okoliczności.

Temat do zamknięcia, chocicaż
nadal nie wiadomo jak zrobić downgrade biosu....

Pozdrawiam.


Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]