M6500 - problem z dyskiem SSD

Problemy związane z: Laptop Dell Precision
me
metabet
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2017, 12:53

M6500 - problem z dyskiem SSD

Postautor: metabet » 30 sie 2017, 13:12

Witam,
Mam problem z dyskiem SSD - Samsung 840 Pro.

Postanowiłem przesiąść się wreszcie na Windowsa 10. Zainstalowałem od nowa W7, po czym zaktualizowałem do W10. Po instalacji wszystkich potrzebnych programów zresetowałem sprzęt, po czym zaktualizowałem wszystko do najnowszych wersji, a jako że było już późno, to wyłączyłem całkowicie sprzęt.
Następnego dnia system nie wstał. Objawy są takie, laptop przechodzi test pamięci i zawiesza się (miga tylko kursor na ekranie), natomiast po ustawieniu trybu RAID dysk jest niewidoczny dla BIOSu. Po ustawieniu trybu AHCI laptop wiesza się po teście pamięci i nie pomaga wyjęcie dysku czy jego zmiana na inny napęd, trzeba resetować BIOS przez wyciągnięcie baterii pastylkowej.
Po podłączeniu dysku SSD przez kabel (USB 3.0) można z niego normalnie korzystać, jak z każdej innej pamięci masowej.
Dyski HDD bez problemu ruszają z tej (pierwszej) zatoki, system się odpala i nic nie wiesza.

Co może być przyczyną: uszkodzony kontroler na dysku, rozwalona tablica MBR, czy raczej problem leży po stronie płyty głównej, a może musi być ustawiony na trzeci dostępny tryb: ATA?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: M6500 - problem z dyskiem SSD

Postautor: piotr_solek » 30 sie 2017, 23:32

Sprawdź SMART dysku i zrób jakiś test mierzący wydajność.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
me
metabet
Posty: 2
Rejestracja: 30 sie 2017, 12:53

Re: M6500 - problem z dyskiem SSD

Postautor: metabet » 01 wrz 2017, 09:28

SMART w porządku.

Udało mi się znaleźć rozwiązanie - uszkodzona była tablica rozruchowa.
Rozwiązanie znalazłem TUTAJ


Wróć do „Laptopy Dell Precision”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]