XPS 15 9550 - Windows 7

Problemy związane z: Laptop Dell XPS
ca
cacupik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2017, 13:48

XPS 15 9550 - Windows 7

Postautor: cacupik » 12 sie 2017, 23:32

Czy instalował ktoś z Was Windows 7 na Dell XPS 15 9550 (Skylake)? Czytałem, że jest to problematyczne dosyć, ale możliwe. Przeglądałem wiele artykułów na stronach forum Della i reddicie, robiłem wiele podejść zgodnie z opisami tam zamieszczonymi i do dziś nie udało mi się postawić siódemki na tym kompie.

Chciałbym otworzyć wątek, w którym ustalimy co trzeba po kolei należy zrobić, aby skutecznie zainstalować Windows 7 na tym komputerze.

Na wstępie mój konfig: XPS 15 9550 (Skylake i7-6700HQ), Win10 Home x64, 16 GB RAM, SSD NVMe 256 GB (M.2/PCI-e). Ewentualnie dopięty SSD SATA 500 GB przez dedykowany kabelek SATA.

Docelowo chciałbym osiągnąć: Windows 7 HomePremium x64 bootujący się z dysku SSD NVMe (M.2/PCI-e) sformatowanym w GPT, w trybie UEFI.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2017, 00:04 przez cacupik, łącznie zmieniany 1 raz.


ca
cacupik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2017, 13:48

Re: XPS 15 9550 - Windows 7

Postautor: cacupik » 13 sie 2017, 00:03

Co robiłem do tej pory. Na razie ogólnie...

1. PRZYGOTOWANIE NOŚNIKA INSTALACYJNEGO WINDOWS 7

Wszystkie poradniki wskazują na konieczność przygotowania nośnika Win 7 tak, aby zawierał w sobie sterowniki USB3.0, inaczej nie będzie bootował na tej konfiguracji (z racji Skylake).
Obraz płyty instalacyjnej *.iso (ja korzystałem z COEM x64 w wersji PL) przeniosłem Rufusem na pendrive USB. W Rufusie wybrałem opcje "Schemat partycjonowania GPT dla UEFI"/FAT32 Domyślnie/alokacja 8192 i tak utworzyłem bootowalny pendrive.

Następnie konieczne jest dodanie sterowników USB3.0 i obsługi NVMe do instalki Windows 7. Sterowniki USB dodałem kreatorem Intela przeznaczonym do tego celu (z tego co zauważyłem działającym przez DISM), obsługę NVMe (poprawki KB2990941+KB3087873) dodałem własnoręcznie za pomocą DISM GUI. Przy okazji dodałem też do instalki sterowniki Intel RST (AHCI i RAID). Generalnie chodzi o uzupełnienie plików instalacyjnych boot.wim (indeksy 1 i 2 dla WinPE i WinSetup) i install.wim (indeksy 1,2,3 i 4 dla wszystkich wersji systemu Windows 7 w instalce). Procesy dodawania obsługi USB3.0 i NVMe wyglądały jakby wszystko było zakończone sukcesem. Zaktualizowane boot.wim i install.wim wróciły na przygotowany wcześniej pendrive. Dodatkowo wszystkie sterowniki (USB3.0, stornvme.inf oraz stornvme.sys, RST) umieściłem także na tym pendrive w formie niezintegrowanej (w dodatkowym folderze), żeby były pod ręką w czasie instalacji.

2. PRZYGOTOWANIE BIOS/UEFI KOMPUTERA

Wyłączenie "Secure Boot"
Włączenie "Enable Legacy Option ROMs"
Sekwencja bootowania na UEFI
SATA - tu nie wiem co ustawić (Disabled*, AHCI** czy RAID On) ???

*) wybór Disabled - mam BSOD
**) wybór AHCI - w tym trybie próbuję instalować, gdyż w tym trybie idealnie mi pracuje Windows 10 z dodatkowym dyskiem SATA)

3. URUCHAMIANIE INSTALACJI WINDOWS 7

Prendrive do portu USB, włączenie komputera, F12 -> przejście do wyboru rozruchu. Wybieram UEFI Boot i wskazuję pendrive.
Zaczyna się bootowanie z pendrive, Instalator rusza, ładuje pliki i rozpoczyna pracę (wybór języka, licencja, wybór instalacji niestandardowej) i przechodzę do wyboru dysku. No i tu mam problem - nie widać mojego NVMe. Wskazuję sterowniki które sobie przygotowałem na pendrive i także nie widzi mi dysku.

Co robię źle, w którym miejscu popełniam błąd.

Proszę o wszelkie wskazówki.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 9550 - Windows 7

Postautor: piotr_solek » 19 sie 2017, 17:21

Spróbuj utworzyć nośnik przez dellOSRecoveryTool. Dużo zależy od obrazu ale zakładam , że masz pełną, legalną nie okrojoną (modyfikacjami) wersję Windows. Mam gotowy nośnik ale nie mam takiego modelu by sprawdzić czy działa.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell XPS”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]