XPS 15 9550 - dyski

Problemy związane z: Laptop Dell XPS
ca
cacupik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2017, 13:48

XPS 15 9550 - dyski

Postautor: cacupik » 25 maja 2017, 01:16

Zakupiłem XPS 15 9550 z dyskiem SSD M.2 (256 GB) podłączonym przez NVMe/PCIe. Zainstalowana bateria w tym laptopie pozwala na montaź dodatkowego dysku 2,5". Mam kilka pytań do osób, które są bardziej obeznane ode mnie we współczesnych technologiach w dzisiejszych laptopach ;) :

1. Chciałbym wykorzystać to dodatkowe miejsce na dysk. Posiadam 2,5" SSD SATA (500 GB) ze starego laptopa. Czy można do tego laptopa podpiąć tenże dysk tak, żeby Win10 zainstalowany na oryginalnym dysku widział go jako dodatkowy dysk i wykorzystać jako dodatkowe miejsce do składowania danych? Zapewne podłącza się go tutaj (foto 1).

Co to za gniazdo, jakiego ono jest standardu? Jak można taki dysk podpiąć do komputera?

2. Po zakupie miałem zainstalowany standardowo Win10 z Dellowymi dodatkami. Ponieważ jestem zwolennikiem instalowania systemów "na czysto" przez siebie samego, tak też zrobiłem w przypadku tego laptopa. Oryginalny obraz dysku M.2 zdjąłem do kopii acronisem i zainstalowałem czysty Win10 ze strony MS. W menedżerze urządzeń zauważyłem różnicę odnośnie kontrolera dysku - w pierwotnej instalacji Della było tak (foto 2 - NVM), a teraz mam tak (foto 3 - SATA RAID). I wydaje mi się, że dysk nie chodzi jakoś wybitnie szybko - stąd moje pytanie, czy obecnie ten dysk nie jest jakoś źle zainstalowany/wykrywany w systemie (sorry jeśli moje pojęcie na ten temat jest niewłaściwe, ale serio dla mnie takie pojęcia jak NVMe M.2 itp to rzeczy całkowicie nowe ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 9550 - dyski

Postautor: piotr_solek » 26 maja 2017, 18:15

Masz taki https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1AlZoLFXX ... 0-nowy.jpg ?kabelek. Jeśli nie to musisz sobie dokupić. PN: XDYGX


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ca
cacupik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2017, 13:48

Re: XPS 15 9550 - dyski

Postautor: cacupik » 28 maja 2017, 01:43

Dziękuję Piotrze za odpowiedź.

Ad.2. Już wiem, gdzie robiłem błąd - przy mojej własnej instalacji Windows 10 zrobiłem tak, że dograłem sterowniki Intel (słynne f8flpy.zip) i chyba tym samym wymusiłem SATA-AHCI. Potem zrobiłem inaczej - w BIOS/UEFI ukryłem SATA i ponowna instalacja znalazła tylko NVMe i na nim się zainstalowała - wszystko więc wróciło do normy. Po zainstalowaniu "odkryłem" w BIOS/UEFI SATA (wybrałem AHCI - przy wyborze RAID On system nie wstaje, nie wiem dlaczego).

Ad.1. W międzyczasie pogooglowałem i też znalazłem ten symbol kabla, więc już zamówiłem na ebay (w PL nie udało mi się znaleźć). Zobaczę jak przyjdzie. W międzyczasie chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak to ze sobą podłączyć tak, aby działało.

Zakładam sytuację wyjściową taką jak mam teraz - Windows 10 zainstalowany w sposób powyższy (Ad.1.) gdy w komputerze był tylko dysk NVM, a SATA ukryte. Rozumiem, że w takim razie wszystkie rzeczy niezbędne do uruchomienia systemu Windows 10 (jakiś tam bootloader) wylądowały na dysku NVM (w Zarządzanie dyskami są 2 ukryte partycje: odzyskiwania i systemowa EFI oraz 2 widoczne: windowsowa i moja na dane - obrazek 1).

Drugi dysk (SSD SATA 2,5"), który chciałbym wpiąć do komputera pochodzi z innego komputera. Jest on podzielony tylko na 2 partycje: windowsowa system+rozruch+zrzut awaryjny i moja na dane - obrazek 2). Dlaczego tak? Otóż na starym kompie przy instalacji Windows 7 HP x64 sam tak zadecydowałem, aby nie tworzył tych standardowych ukrytych partycji.

W nowym Dellu chciałbym mieć zasadniczo dostęp tylko do tej mojej partycji na dane, jednocześnie nie chciałbym kasować partycji z Windows 7, gdyż może mi się ona przydać jeszcze w tym starym kompie.

Czy jest taka opcja, aby w Dellu ukryć partycję z Windows 7, żeby nic tam się na tej partycji złego nie stało?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 9550 - dyski

Postautor: piotr_solek » 28 maja 2017, 15:03

NVMe to rodzaj interfejsu (połączenia) tak samo jak M.2 ,SATA..mSATA. Jest tam dysk SSD. Ustawienie systemu BIOS lub UEFI ma znaczenie. Tak samo jak IDE, AHCI lub wybór trybu RAID (dla dysku...dysków).

Nie przestawia się tego bez powodu czy też po przeczytaniu jakiegoś artykułu. Są to ustawienia zaawansowane. Przestawienie będzie skutkować problemami z uruchomieniem systemu czy też przywróceniem ustawień fabrycznych , które były tworzone pod konkretną konfigurację.

Czysta instalacja to też sterowniki z Win10. Są to często sterowniki podstawowe i mają być przede wszystkim kompatybilne. Dedykowane sterowniki gwarantują maksymalne wykorzystanie potencjału sprzętu. Po wgraniu właściwych w menadżerze urządzeń mogą pokazać się inne nazwy (i odwrotnie).

Odznaczenie interfejsów SATA może wpłynąć na problemy ze sprzętem lub niemożność podłączenia drugiego dysku.

Co do dysku to można tak zrobić. Funkcję ukrywania mają bardziej zaawansowane programy ale osobiście odradzam .Nie ma potrzeby ukrywania partycji rozruchowej (drugi dysk) jeśli w BIOS lub UEFI ustawiony jest start z głównego dysku. Wystarczy sobie nadać czytelne nazwy partycji. Mam taką konfigurację i piszę to ze swojego doświadczenia.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ca
cacupik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2017, 13:48

Re: XPS 15 9550 - dyski

Postautor: cacupik » 04 cze 2017, 16:08

Dziękuję za post. Już trochę poczytałem o tych wszystkich oznaczeniach i powoli zaczyna mi się to klarować.

Co do zmiany trybu SATA - musiałem to zrobić, inaczej nie mogłem zainstalować Win10 na tym komputerze. Po ukryciu SATA instalator z USB zobaczył NVMe i na nim się zainstalował. Potem ponownie uwidoczniłem SATA w BIOS/UEFI, jednakże w ustawieniu "RAID On" (domyślnym) tak posadowiony system nie chce się uruchomić (dlaczego???). Zmiana na "AHCI" powoduje, że tak posadowiony system wstaje i się uruchamia. Następnie już w uruchomionym systemie, po zainstalowaniu Intel RST w Menedżerze urządzeń w gałęzi Kontrolery IDE ATA/ATAPI widać "Intel... SATA AHCI Controller" - rozumiem, że tak przygotowany system jest gotowy do podpięcia dysku za pomocą kabla XDYGX.


ca
cacupik
Posty: 10
Rejestracja: 21 maja 2017, 13:48

Re: XPS 15 9550 - dyski

Postautor: cacupik » 12 sie 2017, 23:21

Kabelek dotarł, dodatkowy dysk podpięty, w BIOS/UEFI uwidoczniłem dyski SATA i wybrałem SATA-AHCI. Windows wstał elegancko i dodatkowy dysk SSD podłączył sobie pod kontroler AHCI i wszystko śmiga rewelacyjnie.


Wróć do „Laptopy Dell XPS”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]