XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Problemy związane z: Laptop Dell XPS
li
lieft
Posty: 42
Rejestracja: 25 wrz 2010, 05:50

XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: lieft » 06 wrz 2016, 00:35

hej,
mam aktualny model prosto z fabryki. 1TB SSD i 32 GB ramu. Laptop piękny, wszystko ok poza tym, że się grzeje przy byle jakiej czynności.
Nie gram w gry, nie obciążam go. Moja starsza Toshiba plastikowa nigdy się nie grzała. Ale tam był dysk HDD z SSD, a tu mam samo SSD.

Przeczytałem gdzieś, że dyski SSD potrafią się grzać mocniej od zwykłych talerzowych, chyba, że są mniejsze, np 250GB oraz mają odpowiedni układ. Czy to prawda?

Tekst jest taki:

Im wyższa litografia, tym większa żywotność (20nm >>> 15nm)
Nie należy kupować dysków większych niż 128 GB z 4-kanałowymi kontrolerami
Należy unikać kości TLC (np. Goodram CX100, ADATA SP550) oraz asynchronicznych MLC (np. Kingston V300)
Należy unikać dysków z kontrolerami SandForce, Phison PS3108, PS3109, PS3110 (z kostkami 15nm), Silicon Motion SM2246XT, SM2256
Dyski zawsze podłączamy do kontrolerów SATA obsługiwanych przez chipset, o ile dodatkowe kontrolery pracują w tym samym standardzie SATA
SSD ma zaniżone wyniki benchmarków jeżeli jest na nim zainstalowany system
SSD grzeją się bardziej niż HDD zwłaszcza przy zapisie
Interfejs SATA jest kompatybilny wstecznie


Laptop jest wyraźnie ciepły w okolicy zasilacza, gdy się ładuje. Do tego od spodu wali ciepłem ptzy wysyłaniu filmów, ściąganiu muzy, filmów. Ot, takie proste rzeczy. Zastanawiam się, czy to wada mojego modelu, ale chyba nie.

Trochę przy tym cieple jest niewygodnie. Laptopa często trzymam na jajkach/brzuchu no i jestem tam od niego zapocony. Czy jest ktoś z podobnymi wrażeniami? Jakieś porady?
Mogę go jeszcze oddać, waham się.

Teraz, gdy edytuję ten post wentylator się włączył i nie powinien, tzn w moim zwykłym starym laptopie - Toshibie jest to niemożliwe. Tam wentulatora jakby nie było, w ogóle się nie włączał.

Przy tej wadzie ten Dell ma sporo zalet, wykonanie, dźwięk, ale również jedną extra wadę - mianowicie słaba dość klawiaturę. Tzn jest ona moim zdadniem dość twarda i prymitywna, jak na laptop za tyle kasy.

Dajcie znać co myślicie.

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
AMSO
Dellmania User
Posty: 90
Rejestracja: 27 wrz 2011, 08:17

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: AMSO » 06 wrz 2016, 06:53

Tekstem się nie przejmuj bo jest on jedną wielką hmm ściemą. Zdanie, że zawsze podłaczamy na SATA? W takim razie co autor powie o dyskak SSD an PCIE lub na mini pcie? :) Więc jak widać nie zawsze podłącza się na SATA. Dell nie stosuje najtańszych SSD, a te zostały wymienione w tekście Ty będziesz miał raczej jakiegoś samsunga ze średniej półki , ale na pewno nie tańszego. Trzecia sprawa jak dysk z talerzami, który cały czas się obraca ma być chłodniejszy od tego co się w nim nic nie obraca (ssd)? To ciekawa teoria:) O SSD mogę polecić nasz tekst: http://amso.pl/Prezentujemy-Technologia ... 14807.html

Szkoda, że nie podałeś modelu XPS mogę się tylko domyślać, że chodzi o ten: Dell XPS 15 9550 jeśli tak to wysoka temperatura w nim jest akurat normalna. Procek potrafi mieć temperaturę ponad 90 stopni a poszczególne płaszczyzny płyty w stresie śriednio osiągają 47 stopni ale i są momenty zwłaszcza przy wspomnianym zasilaniu, gdzie temperatura wskakuje nawet do 60 wtedy to wszystko przenosi się na obudowę i stąd odczuwalna temperaturka.


Szukasz sprzętu klasy biznes? U nas znajdziesz laptopy poleasingowe w klasie A między innymi marki Dell. Mamy również komputery poleasingowe tej firmy zapraszamy. My pomagamy zawsze i wszędzie :)
li
lieft
Posty: 42
Rejestracja: 25 wrz 2010, 05:50

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: lieft » 06 wrz 2016, 10:42

To akurat mi wyjaśniłeś, choć w sytuacji mi to nie pomaga. Do ww objawów doszlo delikatne migotnie obrazu; ja mam go trochę przyciemnionego i widzę te mogotanie skaczące, nie są one duże, ale subtelne i po prostu są.
Szkoda mi, bo mam trochę dość szukania nowego laptopa. Dell musiał znów coś spieprzyć. Dwa lata temu oddałem też xps'a bo była fatalna płytka dotykowa, albo zepstuta albo wszystkie chyba tak miały, bo pamiętam z recenzji.
A tn aktualny model to jest ten, tylko w najwyższej konfiguracji http://www.dell.com/uk/p/xps-15-9550-la ... 550-laptop

ps

piszesz, że wysoka temperatura to normalka, ale ja na nim przecież nic takiego nie robię. Gdybym robił, tobym to jeszcze mógł zrozumieć. Ale nie gram w ązden gry, ot przeglądam tylko internet można powiedzieć albo go ładuję, albo obejrzę coś na YT. I jeżeli to mają być powody do takiego grzania za tą cenę, to dzięki, ale nie.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: piotr_solek » 06 wrz 2016, 16:03

Laptopy z dedykowaną grafiką zawsze będą miały wyższe temperatury. Ustawienie wydajnego profilu zasilania powoduje, również, podwyższenie taktowania (wzrost temp) . Temperatura otoczenia tez ma znaczenie jak i podłączenie zasilania.

Odnośnie dysku to śmiem twierdzić, że masz tylko jeden dysk SSHDD gdzie 32GB to tz cache. To jest cześć składowa dysku WD do której nie masz dostępu. Migotanie ekranu ponoć występuje w tych modelach ale nie na całym zakresie jasności (tz im jaśniej tym powinno być mniejsze) .


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
li
lieft
Posty: 42
Rejestracja: 25 wrz 2010, 05:50

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły i obraz skacze

Postautor: lieft » 06 wrz 2016, 19:29

Tak Piotr, masz rację, mogotanie jest nie zawsze, a że nie lubię jasno, to przy przyciemieniu widzę to - jest subtelne, ale widoczne. Zwracam go. Niestety z niechęcią, bo ma wiele plusów, ganialny głądzik, super dźwięk, ale co z tego, jest ładny + bardzo.
Dziękuję za opisanie tematu w każdym razie, czyli mi badziej pasuje skupić się na laptopie bez dedykowanej grafiki, a potem na dalszych rzeczach. Czy mógłbyś mi coś polecić, co miałoby równie dobry gładzik, świetny dźwięk, najleoiej głośniki i system JBL, kasa nie gra roli. Nie gram w gry, czasem robię obróbki filmów, ale głównie pisanie, tekstów, muzyka, filmy. Z laptopem też podróżuję, więc byłoby fajnie gdyby nie ważyl zbyt dużo. Ważne żeby miał wszysko nowoczesne, duzo ramu, dużo SSD: chyba że uważasz, że połączenie SSD z HDD będzie dla mnie wystarczające. Będę wdzięczny za pomoc. Testowałem już macbooka, który wychodzi drożej od tego Della, trochę się pogubiłem jednak w jego ustawieniach, a szczególnie klawiatura dała mi się we znaki. Gdyby mnie ktoś przekonał, doradził, to może bym spróbował po raz kolejny. Lub inne propozycje. Jak nie możesz na ogóle, to proszę o info na PW. Naturalnie proszę innych o wskazówki.
Pozdrawiam.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: piotr_solek » 06 wrz 2016, 21:50

"Patrząc" na obecną konfigurację ..Dell Precision 5510 lub Latitude 7470. Oczywiście parametry tych modeli trzeba dobrać rozważnie bo cena szybko może zaskoczyć. Nie bez znaczenia jest opcja wyboru starszego systemu. SSD to przy takich laptopach to już standard. O innych markach, się nie wypowiem, bo się nie znam :)


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
li
lieft
Posty: 42
Rejestracja: 25 wrz 2010, 05:50

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: lieft » 07 wrz 2016, 01:41

Dziękuję, ten mpdel jest fajny. Pomógł bys mi w konfiguracji?
http://configure.euro.dell.com/dellstor ... cs=ukbsdt1

Cena może być pod 2000 f


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: piotr_solek » 07 wrz 2016, 08:41

Mi wyszło £1243. Wybrałem opcje grafiki zintegrowanej. Dochodzi też kwestia dysku SSD.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
li
lieft
Posty: 42
Rejestracja: 25 wrz 2010, 05:50

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: lieft » 08 wrz 2016, 21:59

Ja się nie mogę w tym połapać jakoś. Czy w tym modelu ram jest osobno, czy razem z SSD? bo z tego, co pisałeś, takie rozwiązanie jest złe. Gdzie to można wyczytać?

Opisy tych SSD są trochę mało mówiące. Które są z nich najszybsze?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: XPS 15 model z roku 2016 za ciepły

Postautor: piotr_solek » 09 wrz 2016, 19:23

Jeśli masz 1TB SSD to jest oddzielnie. Nie wiem dlaczego założyłem , że jest tam HDD:) , który był oferowany w konfiguracji 1TB HDD+32GB SSD.

Jaką masz wersję BIOS'u? Od wersji A10 powinna być poprawa z migotaniem.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell XPS”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]