Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
Ya
Yami
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2016, 01:46

Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: Yami » 28 mar 2016, 21:04

Witam wszystkich, jestem świeżym posiadaczem laptopa firmy dell.

Na początku marca zakupiłem w sklepie x-kom laptop serii inspiron 5558 z grafiką Geforce 920M, już po tygodniu zauważyłem problem z bardzo długim chłodzeniem laptopa. Po uruchomieniu jakiejkolwiek gry i chwili grania chłodzenie rozpędza sie do maksimum i tak już pozostaje pomimo wyłączenia gry. Rekord padł w niedziele kiedy o po godzinie zabawy laptop chłodził się ponad 6h i co najlepsze uspokoił się dopiero gdy uruchomiłem program HWiNFO64. Wcześniej gdy chłodzenie chodziło ciągle na maksimum ok 2-3 h to ratowałem się restartem albo uśpieniem laptopa.
Mam zainstalowany Windows 10 Home oraz najnowsze sterowniki włącznie z biosem.

Około 3 tyg temu wykonałem telefon do pomocy technicznej i z pomocą pracownika della wykonałem pełną diagnostykę, która nic nie wykazała.

Czy ktoś na forum ma albo miał może takie problemy, wie czy jest to norma w tej serii laptopów (moim zdaniem nie) czy może łapie się to pod wadę i naprawę gwarancyjną??

Pozdrawiam serdecznie ;)


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: piotr_solek » 29 mar 2016, 19:12

Yami pisze:czy jest to norma w tej serii laptopów (moim zdaniem nie) czy może łapie się to pod wadę i naprawę gwarancyjną??
zdecydowanie nie jest to normalne ale raczej się nie kwalifikuje na naprawę. Jaki tam masz procesor? Z serii U..

Jeśli diagnostyka nie wykazała błędów, to trzeba programowo nad tym zapanować. Ja bym sugerował kontrolę przez opcje/profile zasilania. Np profil cichy lub wydłużone działanie na baterii. Do większości zastosowań (domowych) się nada a zawsze można przełączyć na profil "wydajny" .

ps w biosie było coś przestawione np wył speedstep ? Jeśli tak to przywróć ustawienia wyjściowe. Jak z temperaturami? Monitorowałeś użycie procesora? Używasz sterowników z Windows czy instalowałeś od dell?


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ya
Yami
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2016, 01:46

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: Yami » 30 mar 2016, 16:17

Posiadam w nim procesor Intel i5-5200U 2,20GHz

Jeśli chodzi o bios to pomimo tego iż nic w nim nie zmieniałem to przywróciłem go do ustawień wyjściowych.
Temperatury dla laptopa bez obciążenia to 30 stopni na procesorze, grafika Intela tak samo, a geforce 920M jest wyłączony
W czasie gry temperatury rosną ok 70 stopni dla procesora, i 70-75 stopni dla geforca 920M

Posiadam najnowsze sterowniki od della.

Przeszukałem z pomocą wujka google internet i trafiłem na zagraniczne forum della gdzie inni użytkownicy opisują ten właśnie problem. Według nich problem jest w tym iż system nie wykrywa, że po wyłączeniu programu ( w tej sytuacji gry) grafika Geforce 920M zostaje wyłączona przez co chłodzenie cały czas maksymalnie chłodzi laptopa i pomaga jedynie reset/uśpienie albo właśnie uruchomienie programu do monitorowania temperatur.
Skontaktowałem się z dellem poprzez FB i po rozmowie z nimi ma do mnie przyjechać serwisant.

Nigdy nie spotkałem się z takim problemem w laptopie a sam też nigdy nie potrzebowałem bawić się w zmiany profili zasilania w celu uspokojenia chłodzenia. Dla mnie powinno być to automatyczne, że jeśli wyłączę np grę to odciążam laptopa i w miarę chłodzenia go zwalnia wentylator. W mojej ocenie jest to problem podchodzący pod serwis, i do takiego wniosku doszła też osoba z della, z którą się kontaktowałem.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: piotr_solek » 30 mar 2016, 16:33

Temperatury masz ok. Co do profili zasilania to są i wspomagają programowo zużycie energii. Reszta jest automatyczna jak piszesz.. Procesor obniża taktowanie a grafika się powinna wyłączyć. Ciekawe jestem czy po raz kolejny Windows 10 tutaj cichym winowajca czy tylko niedopracowany sterownik.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2016, 18:17 przez piotr_solek, łącznie zmieniany 1 raz.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ya
Yami
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2016, 01:46

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: Yami » 30 mar 2016, 16:49

Jeśli chcesz to na PW wyślę Ci link do forum zagranicznego z tematem tego problemu.
A sam dam tutaj znać co i jak gdy przyjedzie do mnie serwisant. ;)


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: piotr_solek » 30 mar 2016, 18:26

Nie, nie dzięki..tutaj też już użytkownicy narzekali na "wadliwe" działanie sprzętu..kart dedykowanych pod windows 10. Takie "usterki" zawsze są wyzwaniem - zwłaszcza na odległość. Ja by usłyszeć swój laptop to muszę włączyć grę.

ps dodam , że rozmawiam z gościem ,który zmaga się problemem przeciwnie do twojego. Wentylator działa mu tylko na etapie biosu. Po załadowaniu systemu (win 10) przestaje działać a laptop nagrzewa się "niemiłosiernie".


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
xr
xrayPL
Posty: 1
Rejestracja: 05 kwie 2016, 07:58

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: xrayPL » 05 kwie 2016, 08:07

Witam, mam ten sam problem ale przy modelu 5548, wentylator działa strasznie głośno i na maksa przez większość czasu użytkowania sprzętu, bez względu na obciążenie, zainstalowałem nowego BIOS`a i nic, przeprowadziłem diagnostykę i też nic, notebook jest funkiel nówka mam go z m-c, mam też pracowego Dell Latitude 3550 i chciałbym żeby mój prywatny Inspirion był taki cichy.

Na tym zagranicznym forum czytałem, że może to być wina zainstalowanego antywirusa.

Pochwal się jak znajdziesz rozwiązanie problemu.


Ya
Yami
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2016, 01:46

Re: Dell Inspiron 5558 ciągła praca wentylatora

Postautor: Yami » 22 kwie 2016, 00:52

xrayPL pisze:Witam, mam ten sam problem ale przy modelu 5548, wentylator działa strasznie głośno i na maksa przez większość czasu użytkowania sprzętu, bez względu na obciążenie, zainstalowałem nowego BIOS`a i nic, przeprowadziłem diagnostykę i też nic, notebook jest funkiel nówka mam go z m-c, mam też pracowego Dell Latitude 3550 i chciałbym żeby mój prywatny Inspirion był taki cichy.

Na tym zagranicznym forum czytałem, że może to być wina zainstalowanego antywirusa.

Pochwal się jak znajdziesz rozwiązanie problemu.


Witam, u mnie problem został rozwiązany poprzez wymianę płyty głównej oraz systemu chłodzenia na nowe.

Musisz zgłosić się do pomocy technicznej choć sam zalecałbym Ci napisać do della poprzez Fb. Dlaczego? Ponieważ gdy wpierw wykręciłem nr do pomocy technicznej to osoba po drugiej stronie nie za bardzo chciała wierzyć w moje rewelacje z nowym laptopem i zasugerowała zmianę systemu z dostarczonego przez nich Windowsa 10 na inne np Windows 8 albo W7. Oczywiście wykonaliśmy pełną diagnostykę itp.

Pomogła dopiero wiadomość do della na Fb, wysłali oni do mnie serwisanta, który zadając mi tylko jedno pytanie "Co się dzieje" wymienił płytę główną oraz chłodzenie. Od tej pory mój laptop chodzi bez żadnych problemów. nawet w czasie długiego obciążenia.

W razie czego pisz co i jak.

PS: Xray?? Należałem do tego klanu w World of Tanks ;)


Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]