Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Tutaj możesz podzielić się swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu problemów, które nie wymagają zaawansowanej wiedzy informatycznej
wu
wuwejo
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:19

Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Postautor: wuwejo » 02 lis 2015, 18:41

Witam,
Problem, o którym piszę dotyczy laptopa Inspiron 17 5748 i7 ram 8GB, 2 karty graficzne - zintegrowana intel oraz Nvidia GeForce 840M. Win 10 64bit.
Od pewnego czasu pojawiły się problemy z wyłączeniem - przy próbie wyłączenia laptop wygasza ekran i teoretycznie wygląda na wyłączony jednak na podłączonych peryferiach (hub usb) diody sygnalizujące podłączenie do zasilania świecą się nadal. Normalnie wszystko powinno grzecznie zgasnąć. Dla pełnego wyłączenia muszę przez kilka sekund przytrzymać przycisk wyłączający.
Jeśli zostawię laptopa wystarczająco długo by sam odłączył zasilanie dysków, nie daje się już wybudzić i muszę znów wyłączać go przyciskiem - wówczas przy uruchomieniu pojawia się informacja o niewłaściwym zamknięciu systemu.
Zainstalowałem mu najnowsze sterowniki ze strony Della ale problem nie ustąpił. Nie bardzo mam pomysł co z tym dalej zrobić. Będę wdzięczny za jakieś pomysły i rady.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Postautor: piotr_solek » 05 lis 2015, 16:42

Sprawdź profil zasilania bo tam może kryć się problem zwłaszcza jeśli masz dysk ssd i tweak 'i z nim związane. Temat już poruszany na forum.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
wu
wuwejo
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:19

Re: Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Postautor: wuwejo » 05 lis 2015, 19:21

Cześć, dzięki za reakcję :)
Dysk SATA. W profilu zasilania wygląda wszystko dobrze. Kombinowałem już w tym kierunku i przywróciłem nawet domyślne ustawienia fabrycznego planu zasilania "Dell". Plan działa zgodnie z ustawieniami (niezależnie od tego jakie są) jednak po wejściu w stan uśpienia nie można go wybudzić - po prostu nie reaguje na krótkie wciskanie przycisku power. Konieczne jest wyłączenie go długim przytrzymaniem przycisku i przy ponownym starcie krzyczy, że nie zamknął się normalnie, proponując opcje odzyskiwania. To samo przy zamknięciu pokrywy a także wtedy kiedy wyłącza się go poleceniem "zamknij" spod Windowsa. Podejrzewałem problem ze sterownikami kart graficznych bo przy próbie łączenia z ekranem bezprzewodowym (TV) ekran migocze i do połączenia nie dochodzi (po kablu wszystko działa), ale sterowniki przeinstalowałem a problem pozostał. Zastanawiam się czy nie ma tu czegoś do rzeczy Technologia pamięci Intel Rapid, bo z momentem instalacji najnowszej wersji ze strony Della kojarzę początek problemów.
Przepraszam, przeglądałem forum ale rozwiązania nie znalazłem. Jeśli jakieś pomysły w tej kwestii jeszcze się pojawią będę wdzięczny.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Postautor: piotr_solek » 06 lis 2015, 23:06

Laptop się nie wyłącza bo może mieć w ustawieniach uśpienie lub hibernacje. Wybudzenie z uśpienia jest natychmiastowe z drugiego trwa trochę dłużej.
Sam nakreśles problem a szukasz rozwiązania w grafice czy programie/sterowniku do dysku. To drugie możesz bezpiecznie odinstalować by sprawdzić . Nie wpłynie to negatywnie na sprawność dysku / sytemu. Weź też pod uwagę, że jesteś szczęśliwym posiadaczem win 10 więc trzeba się liczyć z niedociągnięcia.

Co do dysku to musisz sam sobie sprawdzić jaka jest różnica między hdd a ssd. Wtedy możemy pogadać o "sata ".

I też miałem problem z wybudzeniem laptopa.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
wu
wuwejo
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:19

Re: Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Postautor: wuwejo » 07 lis 2015, 12:06

Jasne :/. Dzięki za poświęcony czas.


wu
wuwejo
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2015, 18:19

Re: Inspiron 17 5748 problemy z wyłączeniem i wybudzaniem

Postautor: wuwejo » 25 lut 2016, 19:50

Minęło trochę czasu, ale ponieważ dokopałem się w końcu do rozwiązania problemu na innych forach ;P... to może się komuś przyda :)
Przyczyną jest sterownik intel management engine.
Rozwiązanie - Menedżer urządzeń\Urządzenia systemowe - należy odszukać Intel Management Engine Interface - prawy klawisz myszy - wyłącz. (Niektórzy zalecają zainstalowanie starszej wersji sterownika ale w moim przypadku maszynka uparcie go aktualizowała i problem wracał, wyłączenie jest natomiast skuteczne i nie objawia się żadnymi problemami ubocznymi)
Konieczne jest również wyłączenie szybkiego uruchamiania: Panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Opcje zasilania\Ustawienia systemowe>Zmień ustawienia które nie są obecnie dostępne

Pozdrowienia :)


Wróć do „Forum dyskusyjne - Drobne problemy, z którymi sami możemy sobie dać radę”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika