System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Wszystkie sprawy związane z Windows XP - Forum Windows XP.
pi
piotreksc
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:52

System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: piotreksc » 09 kwie 2011, 16:10

Witam,

Wczoraj wieczorem nieoczekiwanie przez moment nie miałem prądu w domu więc laptop mi zgasł (był bez akumulatora). Jak już zasilanie wróciło to włączyłem go znowu. I tu się schody zaczynają. Wywaliło mi komunikat:

Pojawił się problem i system Windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME

Jeżeli po raz pierwszy widzisz ekran błędu stop,ponownie uruchom komputer.Jeżeli ekran pojawi się ponownie, wykonaj następujące kroki:

Upewnij się, czy wszelki nowy sprzęt i oprogramowanie są poprawnie zainstalowane.

Jeżeli to nowa instalacja, poproś producenta sprzętu tego oprogramowania o wszelkie aktualizacje dla sysytemu windows, które mogą być potrzebne.

Jeżeli problemy będą się powtarzać wyłącz lub usuń wszelki nowozainstalowany sprzęt i oprogramowanie.

Jeżeli do usunięcia lub wyłączenia składników musisz użyć trybu awaryjnego, ponownie uruchom komputer, naciśnij klawisz F8, aby wyświetlić zaawansowane opcje startowe, a następnie wybierz opcje Tryb awaryjny.

Informacje Techniczne:

*** STOP:0x000000ED (0X822C6900,0XC0000006,0X00000000,0X000000000)


Myślałem, że to jednorazowy błąd, ale gdzie tam. Uruchamiałem lapciaka kilka razy i zawsze to samo. Próbowałem odpalić go w trybie awaryjnym ale ciągle wyświetlał się ten sam błąd.
Włożyłem płytkę z Win XP i chciałem skorzystać z opcji naprawy systemu. Ekran instalatora się wyświetlił, wybrałem ‘R’ – próbę naprawy systemu, pojawia się kolejny krok i w tym miejscu koniec tzn. nic dalej się nie dzieje. Żadnego postępu ani żadnego polecenia do wykonania. (czekałem około 1 godz. I próbowałem tego ze 3 razy)

W geście rozpaczy postanowiłem dziada sformatować. I znowu kaszana.
Uruchamia się ekran instalatora, wciskam ‘enter’ wybieram dysk C do instalacji i albo się wiesza i nic się nie dzieje, albo wyświetla komunikat: ‘dysk niesformatowany, źle sformatowany, uszkodzony itp.... gdy wybieram opcję formatuj pojawi się pasek postępu i na tym koniec. 0% znów nic się nie dzieje.

Zastanawiam się czy to przypadkiem nie jest jakieś mechaniczne uszkodzenie, związane z tym nagłym brakiem prądu. Nie jestem orłem w te klocki więc proszę o jakąś radę bo wżyciu never nigdy latopa nie rozbierałem, a i zwykłego kompa może ze 3 razy. Fajnie byłoby gdyby dało się zdiagnozować problema bez śrubokręta i kombinerek.

Aha. Lapciak to Dell Inspirion 1520, Windows XP


du
duszek
Dellmania User
Posty: 160
Rejestracja: 02 lut 2011, 14:11

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: duszek » 09 kwie 2011, 16:53

Jaki to dysk? Ściągnij na innym komputerze jakąś diagnostyczną płytę LiveCD (np. Hiren's BootCD), wypal i z niej wystartuj komputer. Na płycie będzie kilka programów diagnostycznych, uruchom ten od producenta swojego dysku twardego. Najprawdopodobniej masz uszkodzoną tablicę MTF, dlatego nic się nie ima tego dysku. Na płytce powinien być program do naprawy.


pi
piotreksc
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:52

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: piotreksc » 11 kwie 2011, 09:14

160GB (5, 400 RPM) SATA HARD DRIVE
Tak przynajmniej jest napisanie na stronie dell po wprowadzeniu numeru seryjnego.
Właśnie ściągam Hiren's BootCD i zobaczymy co z tego będzie.


du
duszek
Dellmania User
Posty: 160
Rejestracja: 02 lut 2011, 14:11

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: duszek » 11 kwie 2011, 12:32

Wielkość i prędkość są mało ważne, liczy się producent. Poza Hirensem jest jeszcze wiele takich dystrybucji, czy to linuxów, czy samodzielnych bootowalnych programów.
BTW, dlaczego laptop chodził bez akumulatora? Jeśli masz laptop cały czas podłączony do zasilacza to akumulator się nie zużywa. A i tak czy siak od czasu do czasu dla dobrej kondycji ogniw należy je całkowicie rozładować i naładować.


pi
piotreksc
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:52

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: piotreksc » 11 kwie 2011, 12:52

Co do akumulatora to moje zaniedbanie/głupota :). Znalazłem juz BootCd - była dołączona do laptopa od nowości. Przeprowadził test dysku i systemu i żadnych błędów nie wykrył.


du
duszek
Dellmania User
Posty: 160
Rejestracja: 02 lut 2011, 14:11

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: duszek » 11 kwie 2011, 16:41

Ale jakiś kompleksowy test? Bo takie to szukają bad sectorów, a nie uszkodzeń MTF. Na Hirensie jest tego do groma, dodatkowo dla każdego producenta indywidualnie, poza tym nie tylko do szukania uszkodzeń, ale i do naprawiania.
Wracając jeszcze do pierwszego posta: uruchamiając próbę naprawy systemu wprowadzałeś jakieś polecenia, czy czekałeś aż coś się samo stanie, czy po prostu konsola się zawiesiła i się nie uruchomiła? Powinien być na ekranie znak zachęty: C:\WINDOWS>_ .


pi
piotreksc
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:52

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: piotreksc » 11 kwie 2011, 18:47

Niestety brakło mi już nerwów i zapału. Oddałem kompa do serwisu. Do 2 dni powinienem wiedzieć co było uszkodzone więc dam znać.
Co do naprawy systemu: Kiedy pojawiły się na ekranie 3 opcje do wyboru:
1. Instalacja nowego systemu [ENTER]
2. Próba naprawy starego [R]
3. Wyjście [esc]
Wciskałem R, zniknęły wyżej wymienione opcje, pojawiło się niebieskie biosowskie tło z białym paskiem na dole na którym wyświetlał się napis "Analiza czegoś tam" i tu następowała cisza. Ani nie mieliła lampa 'pracy' anie nie kręciło płyty w napędzie. czekałem naprawdę długo (ok. 1 godz.) i próbowałem tego ze 3 razy.


pi
piotreksc
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2011, 14:52

Re: System się nie uruchamia. Wyświetla się błąd.

Postautor: piotreksc » 12 kwie 2011, 12:19

laptop już naprawiony.
Cytuję wiadomość z serwisu: "Dysk się posypał, danych nie udało się uratować. Dysk trzeba było zerować specjalnym oprogramowaniem."
Koszt 90zł - z ponownym wgraniem windowsa (mojego prywatnego).
W sumie nie ma tragedii. Można było zrobić to samemu. Niestety brakło zapału i doświadczenia.
I tak dzięki dla duszka za pomoc. Szedł zdecydowanie we właściwym kierunki.


Wróć do „Laptopy Dell i Windows XP”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]