Dell XPS M1530 - uszkodzony moduł zasilania

Problemy związane z: Laptop Dell XPS
pi
piotrek_plc
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2010, 01:57

Dell XPS M1530 - uszkodzony moduł zasilania

Postautor: piotrek_plc » 07 maja 2010, 02:29

Witam wszystkich jako że jest to mój pierwszy post na tym Forum :)

Tytułem wstępu:
Parę miesięcy temu została mi wymieniona płyta główna w laptopie z powodu uszkodzonej grafiki. Miałem sporo szczęścia gdyż gwarancja na laptopa minęła dobry rok temu a mimo to, dzięki przedłużonej gwarancji udzielonej przez nVidię na ich karty graficzne (8600M GT), przyjechał do mnie technik Della i wymienił całą płytę główną. Od tego momentu oryginalny zasilacz, którego dotychczas używałem, przestał być rozpoznawany przez płytę główną (laptop normalnie działa na zasilaczu jednak bateria się nie ładuje). Serwisant Della prowadzący moją sprawę stwierdził, że będę musiał kupić nowy zasilacz, jednak polecił, abym przed zakupem sprawdził laptopa na innym oryginalnym zasilaczu aby wykluczyć prawdopodobieństwo, że jest to kolejny defekt płyty głównej. Jak powiedział tak zrobiłem - sprawdziłem laptopa na 4 zasilaczach i niestety płyta główna nie rozpoznała żadnego z nich. Poinformowałem o tym serwisanta i otrzymałem odpowiedź, że jest to jednak uszkodzenie ale nie samej płyty głównej, lecz oddzielnej płytki z układem odpowiadającym za zasilanie, w związku z czym nie będzie to już naprawione na gwarancji i koszt naprawy to ponad 800 zł. Podziękowałem za pomoc i zrezygnowałem z naprawy gdyż jest to dla mnie zbyt wysoki koszt.
Mam w związku tym kilka pytań:
Wiem, że ów moduł zasilania można kupić (nie jest to łatwe ale wykonalne) aczkolwiek wolałbym mieć pewność, że kiedy wydam ok 50 funtów (ebay.co.uk) na płytkę i ją zamontuję to będzie to w końcu działało. Czy ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem i udaną naprawą? Wystarczy kupić, zamontować i będzie działać czy trzeba na coś jeszcze zwrócić uwagę? Czy ktoś może zna jakieś krajowe źródło, gdzie mógłbym ową płytkę zakupić? Przyszło mi do głowy również inne rozwiązanie - zewnętrzna ładowarka do baterii (zależy mi na naładowanej baterii i przenośności laptopa, ciągnący się kabel już mnie nie bawi)
Wyszperałem w Internecie kilka takich ładowarek (produkcji Dekcell oraz Agptek) jednak nie znalazłem żadnych opinii na ich temat. Czy wiecie może coś więcej na temat tych urządzeń? Oba rozwiązania satysfakcjonują mnie pod względem finansowym (300zł to nie 800zł) i mimo wszystko wolałbym wymienić moduł ale najpierw chciałbym zapoznać się z Waszą opinią i ewentualnymi radami w tym temacie.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Pozdrawiam
Piotrek


Awatar użytkownika
DELLMania
Dellmania Admin
Posty: 675
Rejestracja: 10 lip 2008, 15:52

Re: Dell XPS M1530 - uszkodzony moduł zasilania

Postautor: DELLMania » 07 maja 2010, 02:47

I prawdopodobnie tak jest że to właśnie ta płytka uległa uszkodzeniu. Jest jeszcze jedna opcja. Wymontuj i daj do naprawy elektronikowi. Instrukcja jak wymontować ta płytkę i gdzie ona jest w załączeniu. Jest też możliwość że to jednak płyta główna nie działa prawidłowo. Ale tego na odległość nikt nie stwierdzi.

zasilanie_xps1530_a.jpg


1 screw (2)
2 AC adapter connector
3 USB connector (2)
4 charger board
5 VGA connector
6 network connector (RJ-45)
7 system board
8 HDMI connector
9 IEEE 1394a connector


zasilanie_xps1530.jpg


1 charger board (view from below)
2 system board connector
3 system board (view from below)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.

Dołącz do nas na Facebooku.
Ga
Gabi
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2010, 19:59

Re: Dell XPS M1530 - uszkodzony moduł zasilania

Postautor: Gabi » 22 maja 2010, 20:10

Witam,
nie będę zakładać nowego tematu, bo mój problem wiąże się nieco z tym powyżej.
Mam od roku Della xps m1530 (kupiony lekko używany). Gdy z niego korzystałam przeważnie cały czas był podłączony do zasilania i miał niewyciągniętą baterię. Raz miałam już problem z tym, że bateria przestała mi się ładować, ale po wymianie zasilacza wszystko było ok. Niestety teraz jest gorzej bo pewnego dnia nagle bateria przestała się ładować, a krótko po tym laptop w ogóle przestał działać. Stwierdziłam, że pewnie bateria jest już zużyta, bo od dłuższego czasu wyskakiwały mi komunikaty, że niedługo trzeba będzie ją wymienić. Ale potem wyczytałam, że ludzie korzystają z laptopów podłączonych do zasilania bez baterii, a mój nawet tak nie działa. W tym momencie w żaden sposób nie mogę uruchomić mojego della. Czy mieliście podobną sytuację, wiecie co może być powodem tego problemu? Bardzo proszę o pomoc bo muszę jak najszybciej odzyskać mojego laptopa, jest mi potrzebny do pracy.


Awatar użytkownika
DELLMania
Dellmania Admin
Posty: 675
Rejestracja: 10 lip 2008, 15:52

Re: Dell XPS M1530 - uszkodzony moduł zasilania

Postautor: DELLMania » 24 maja 2010, 09:54

Prawdopodobnie jest to taki sam problem jak opisany powyżej, czyli moduł ładowania baterii został uszkodzony. Niestety tylko serwis może to stwierdzić. Zdalnie się nie da.


Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.

Dołącz do nas na Facebooku.
pi
piotrek_plc
Posty: 2
Rejestracja: 07 maja 2010, 01:57

Re: Dell XPS M1530 - uszkodzony moduł zasilania

Postautor: piotrek_plc » 05 mar 2012, 20:48

Zdaję sobie sprawę, że temat zakładałem dawno temu, ale może moje doświadczenie komuś się przyda.
Otóż idąc za podaną tu radą wymieniłem wspomniany moduł zasilania. Jego zdobycie nie jest rzeczą łatwą (przynajmniej w Polsce - na znanym polskim serwisie aukcyjnym pojawia się bardzo rzadko). Prościej jest za granicą - również na słynnym serwisie aukcyjnym, jednak cena potrafi być bardzo wysoka. Mi udało się ten układ dostać za około 12 funtów. Po otrzymaniu przesyłki zabrałem się za wymianę. Montaż jest bardzo prosty. Przytoczony wyżej opis wystarcza do samodzielnego montowania układu i każdy kto choć raz w życiu miał w ręce śrubokręt powinien sobie poradzić. Efekt końcowy jest zgodny z oczekiwaniami. Zasilacz jest rozpoznany, nie ma już denerwującego monitu przy uruchamianiu komputera a baterię można swobodnie ładować. Zachęcam więc do samodzielnej naprawy, gdyż kwota 800 zł, którą zażyczył sobie serwis za naprawę tej usterki jest zdecydowanie zbyt wysoka.
Pozdrawiam
Piotrek


Wróć do „Laptopy Dell XPS”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]