Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Problemy związane z: Laptop Dell XPS
Da
Damiannno
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2016, 18:16

Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Postautor: Damiannno » 15 lis 2016, 18:42

Witam forumowiczów.
Dziś dotarła do mnie klawiatura z podświetleniem ale niestety po podłączeniu nie świeci :(

Czy w laptopie Dell l502x, który fabrycznie nie był wyposażony w podświetlaną klawiaturę ale na płycie głównej znajduje się owe odpowiednie gniazdo do podłączenia tasiemki z podświetlenia będzie działać podświetlenie w przypadku montażu takiej klawiatury ?
Czy być może jest tak, że co prawda gniazdo do podświetlenia klawiatury na płycie głównej się znajduje ale jest nieaktywne i nie podaje zasilania do podświetlenia ?
A co za tym idzie, montaż takiej klawiatury z podświetleniem jest możliwy wyłącznie w egzemplarzach oryginalnie wyposażonych w fizyczną klawiaturę z podświetleniem a nie samym gniazdem podświetlenia ?
Szukałem w Biosie opcji podświetlenia klawiatury ale niczego takiego nie znalazłem...

Sprzedawcy klawiatur klawiatur na allegro zapewniają, że jeśli jest gniazdo to nie będzie najmniejszego problemu z podłączeniem podświetlenia, z kolei w miejscowym niewielkim serwisie wspominali coś właśnie o tym, że to gniazdo jest nie aktywne i podłączenie tasiemki z podświetlanej klawiatury nic nie da jeśli laptop nie miał oryginalnie podświetlenia.

Tylko po co wówczas takie gniazda na płycie głównej do których nie byłoby doprowadzone zasilanie ?

Jest ewentualna możliwość aktywowania takiego gniada podświetlenia.

Ponadto na Youtube jest zamieszczone video, w którym wymiana zwykłej klawiatury w l702x na podświetlaną przebiegła pomyślnie.
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=qDGwt470zY4

A tutaj przypadek z dellem Inspiron: https://www.youtube.com/watch?v=lPkpDRG3yzM

Nie wiem, albo nie mam odpowiednich sterowników (choć w centrum mobilności na panelu dotykowym widnieje opcja zmiany podświetlania klawiatury a klawisze Fn+F6 zmieniają opcje podświetlenia Tyle tylko że nic nie świeci), albo otrzymałem wadliwą klawiaturę, albo niestety gniazdo niby jest na plycie głównej ale nie jest aktywne - wkoncu w Biosie nie mam żadnych ustawień włączenia podświetlenia...
Co robić ? Miał ktoś podobny przypadek, że zmieniał zwykłą klawiaturę na podświetlaną i zadziałało ?

Poradźcie coś koledzy.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Postautor: piotr_solek » 15 lis 2016, 20:18

Masz dwie taśmy? Wpięte do końca właściwą stroną? Nie ma specjalnych sterowników.

ps. Sprzedawcy klawiatur mają rację a Panowie z serwisu chyba nie mieli doczynienia z laptopami tej marki.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Da
Damiannno
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2016, 18:16

Re: Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Postautor: Damiannno » 15 lis 2016, 20:46

Duża taśma jest wciśnięta do końca, natomiast ta mała z podświetlenia jakby nie do końca ale głębiej już nie chce wejść. Tasiemki wkładałem do gniazd w ten sposób, by linia graniczna była widoczna u góry.

Czytałem w jednym wątku, że należy sprawdzić opcje w Biosie w pozycji Post Behavior. Nie mam takiej pozycji w biosie zarówno w A11 jak i A12.

Jeśli chodzi o te nie aktywne gniazda do podświetlenia to miałem podobny przypadek kiedyś tyle, że w Toshibie A500 gdzie gniazdo co prawda na płycie głównej było ale nie było w ogóle zasilane, więc klawiatura została podłączona gdzieś pod touchpad.

Czyli wychodziłoby na to że klawiatura jest uszkodzona ? Z dwojga złego to by była dobra wiadomość.
Klawiaturę zawsze można wymienić. Choć sprzedawca mówił, że przed wysłaniem sprawdzał klawiaturę baterią i podobno była strawna...

Stąd też zaniepokoiłem się podłączając klawiaturę z podświetleniem a tu lipa. Trochę dziwne bo klawiatura jest w idealnym stanie i wszystko poza podświetleniem działa świetnie.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Postautor: piotr_solek » 15 lis 2016, 21:30

System nowo postawiony czy już na chodzie?

Jeśli działa to po włączeniu (już na etapie BIOS) się zaświeci. Bios ubogi wiec nie ma regulacji tej opcji. Jeśli nie działa to oddaj i koniec tematu. Tu nie ma magicznych zaklęć tylko ma działać. Ps klawiatury te są kompatybilne z kilkoma modelami..być może nie z twoim więc i tak pozostaje ją oddać.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Da
Damiannno
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2016, 18:16

Re: Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Postautor: Damiannno » 15 lis 2016, 22:23

Laptop już prawie rok nie był formatowany. Pracuje na W7.
Klawiatura, którą zamówiłem jest kompatybilna z l502x i niektórymi modelami Vistro i Inspiron, więc w tym wypadku raczej już obstawiałbym, że ta nowa klawiatura nie działa.

Generalnie chciałem się upewnić, czy w każdym Dellu niezależnie od tego czy wychodził z fabryki z podświetlaną klawiaturą czy też nie a posiada gniazdo na płycie głównej to czy jest ono jest aktywne na 100%, a nie jak w opisanym przeze mnie modelu toshiby.

Rozumiem, że jednak każdy Dell, który posiada gniazdo ma je aktywne i jeśli nie świeci klawiatura to wina wyłącznie klawiatury.
Jutro zadzwonię do sprzedawcy i postaram się o wymianę na inną sztukę.
Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam


Da
Damiannno
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2016, 18:16

Re: Dell l502x wymiana klawiatury zwykłej na podświetlaną. Podświetlenie nie działa.

Postautor: Damiannno » 16 lis 2016, 00:22

Właśnie zmierzyłem napięcie na gnieździe i okazuje się, że działa i po włączeniu podświetlenia na skrajnych pinach jest 5V. Środkowe ciężko mi zmierzyć bo mam zbyt grube mierniki ale niewielkie napięcie dopiero się tam pojawia na średnim podświetleniu.
Piny zewnętrzne to napięcie podstawowe, a klawiatura po podłączeniu tasiemki pod bateryjkę 5V działa wyłącznie na pinie środkowym dla + i zew. dla minusa i świeci bardzooo słabym światłem.
Na zewnętrznych czyli tam gdzie laptop podaje podstawowe 5V klawiatura nie świeci.

Teraz już jestem pewien, że wina leży nie po stronie Della 8-)

Pozdro.


Wróć do „Laptopy Dell XPS”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]