Radiatory CPU i GPU M4700

Problemy związane z: Laptop Dell Precision
kz
kzf
Posty: 3
Rejestracja: 14 sie 2017, 09:27

Radiatory CPU i GPU M4700

Postautor: kzf » 14 sie 2017, 09:38

Czesc

Mam takie pytanie do was,
Robie upgrade CPU i GPU, CPU z i7 3520 na i7 3840qm (chciałem kupić xm-a ale widzę że nie ma sensu)
Widzę że do tego modelu laptopa przewidziane są pod CPU dwa rodzaje radiatorów

1. https://www.galerieallegro.pl/zdjecia2/ ... 492/1#zdj3
2. http://i.ebayimg.com/00/s/NzY4WDEwMjQ=/ ... 3/$_57.jpg

drugi ma jedną rurkę cieplną, taki mam w laptopie, drugi ma natomiast dwie takie rurki, moje pytanie jest takie czy mają one jednakową wydajność cieplną? Czy przy wymianie procesora tak jak opisałem na taki o wyższym TDP, powinieniem te radiatory zamienić?

Na logikę te dwie rurki ciepła powodują to że strumień ciepła na radiator jest wyższy a co za tym idzie odbieranie ciepła z powierzchni procka powinno być około (!) sądząc po geometri 40-50% lepsze.

Wymieniłem też kartę z AMD na K2100m (notabene chciałem zainstalować k2200m, ale ta cena)

na anglo języcznych forach ludzie sugerują również wymianę radiatora pod GPU mam taki pod AMD
ale z tego co widzę oba radiatory są dokładnie identyczne

https://www.parts-people.com/index.php? ... m&id=18820
https://www.parts-people.com/index.php? ... m&id=18874

nie sądze że komukolwiek chciało się zmieniać czynnik krążący w środku rurki ciepła, poaztym nie wiem co by musieli tam wlać.

Natomiast sprawa jest inna posypały mi sie 3 albo 4 blaszki z tego radiatorka od GPU i zastanawiam się czy w takim stanie nie wymaga on wymiany.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Radiatory CPU i GPU M4700

Postautor: piotr_solek » 14 sie 2017, 19:57

Na angielsko języcznym forum dell zdaje się już ci odpisali. Masz dalej wątpliwości?

Tutaj raczej nie znajdziesz szybkiej sprawdzonej odpowiedzi. Mam m4600 z procesorem xm. Na youtube widziałem właśnie dwa różne radiatory. Być może dwa "ciepłowody" zapewnią większą kulturę pracy ale specjalnie bym się tym nie przejmował. Oczywiście jeśli masz laptopa rozłożonego (czekającego na części) i możliwość kupienia radiatora za rozsądną cenę to czemu nie.

ps na stronie z testami m4700 w wariancie z i7-3720qm przy 100% obciążeniu można się spodziewać temperatur powyżej 90stopni więc trzeba to mieć na uwadze.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
kz
kzf
Posty: 3
Rejestracja: 14 sie 2017, 09:27

Re: Radiatory CPU i GPU M4700

Postautor: kzf » 20 sie 2017, 08:36

Zainstalowałem sobie procesor i przetestowałem i okazuje się że pod obciążeniem na tym radiatorze dobija po 5 minutach do 105 C w pikach, intel tweaking tool pokazuje na krótką chwile thermal throata czyli jest źle tak jakby. Przy czym wentylator kręci sie na 4500 RPM

Pozatym mam jeszcze jedno pytanie, pogrzebałem w specyfikacjach i dopatrzylem sie że moje K2100m ma BIOS od HP
jest sens zmieniać go na BIOS od DELLA? I czy to zadziała?

Jakichś większych problemów z kartą nie mam... a czy wszystko działa to nawet nie wiem, pracuje głównie w programach takic jak proE/CREO, Inventor, CATIA, ANSYS i nie zaobserwowałem problemów...

Proc 3840 kupiłem głównie ze względu na to że jednak na jeden rdzeń dobija do 3520 i można mieć powyżej 16gb pamięci ...


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Radiatory CPU i GPU M4700

Postautor: piotr_solek » 20 sie 2017, 11:20

105 C na procesorze to zdecydowanie za dużo .Na testach wychodziło 95 C . Przy takich temp to albo dajesz na tryb oszczędny (zmniejszając tym bazowe taktowanie) ,ewentualnie wył tryb turbo i cały czas masz monitor temp w tle włączony, albo inwestujesz w radiator.

Zakładam , że zainwestowałeś w dobrą pastę termo-przewodzącą i nie nałożyłeś jej też za dużo..Poprawienie wentylacji w otoczeniu laptopa zawsze trochę pomoże. Ja mając w stacji dokującej laptopa nie używam baterii. Tryb max wydajność włączam tylko jeśli takiej potrzebuje. Dzięki temu wentylator (bez obciążenia proc) potrafi się wyłączyć a procesor (i7-2920xm) działa na pasywnym chłodzeniu.

Co do grafiki to sam sobie odpowiedziałeś. Testowałeś sterownik hp czy dell?
Zdaje się większość czterordzeniowych procesorów wspierają większą ilość pamięci do max 32GB..


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
kz
kzf
Posty: 3
Rejestracja: 14 sie 2017, 09:27

Re: Radiatory CPU i GPU M4700

Postautor: kzf » 22 sie 2017, 20:44

Tak zainwestowałem w pastę.

Przyszedł do mnie dziś radiator i :/ okazało się że rurka ciepła jedna z dwóch, ta większa jest w nim delikatnie" wgięta, aczkolwiek z mojego doświadczenia, i znajomości zasady działania takiej rurki, nie powinno znacząco obniżyć jej wydajności, spadek rzędu do 10%. Potestowałem sobie odbiór ciepła na sucho przykładając źródło ciepła i wygląda na to że wszystko działa poprawnie.

Można by było wnikać w fizykę ale nie ma potrzeby,

Porównałem sobie dwa radiatory do CPU i rzeczywiście, ten który miałem do tej pory jest okrojony.

A więc wszystkim którzy kupili M4700 z procesorem nie 4 rdzeniowym radzę zastanowić się nad tym jaki mają radiator. Jeżeli jest to wersja z jedną rurką ciepła, to niestety ale wygląda na to że jest ona mniej cieplnie wydajna, mimo tego samego skraplacza (!). Niewiem czy w innych precisionach Dell robi podobne manewry ale widać że warto wiedzieć co się ma. Szczególnie jeżeli sprzęt był nabyty po jakiejś okazyjnej cenie.

Poddałem testom nowy radiator, dałem mu 10 min stress test w intel tuning utility, temperatura rdzenia 1 dobijała max do 97 C ale szybko została zbijana na 91-93 C. Tem pozostałych rdzeni nie budziły podejżeń. (nierównomierne chłodzenie powierzchni CPU, w porównaniu do starego radiatora gdzie temp. wszystkich rdzeni pod obciążeniem była jednakowo wysoka).

A więc pik jest maximum do około 98 C. Procesor w stress idzie na 3x3.4 GHZ. Zastanawiam się czy na starym radiatorze w stressach nie miał więcej. Ale raczej jest to nie możliwe. Bo przy temp rzędu 105 C takty były by automatycznie obniżane. Pozatym fizycznie stary radiator nie ma prawa być bardziej wydajny.


Ma
Max
Dellmania User
Posty: 64
Rejestracja: 22 sty 2014, 15:32

Re: Radiatory CPU i GPU M4700

Postautor: Max » 21 wrz 2017, 14:30

ale szybko została zbijana na 91-93 C

-dużo.


Odnośnie Karta graficznej z Biosem HP ? Działa Ci na M4700 raczej nie będzie ? ;) ;)


pozatym mam jeszcze jedno pytanie, pogrzebałem w specyfikacjach i dopatrzyłem sie że moje K2100m ma BIOS od HP jest sens zmieniać go na BIOS od DELLA? I czy to zadziała?

Jaki to model karty graficznej chcesz umieścić do M4700 . ?


Wróć do „Laptopy Dell Precision”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]