Obsługa drugiego dysku w mediabay

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
mr
mrbzyq

Obsługa drugiego dysku w mediabay

Postautor: mrbzyq » 12 lip 2017, 20:27

Witam.
Chciałbym jeszcze zapytać o jedną rzecz.
Zakupiłem sobie właśnie dodatkową kieszeń mediabay do E6530, aby korzystać z dwóch dysków jednocześnie, a w razie potrzeby w szybki sposób podpiąć napęd optyczny.

Czy takiej operacji wyjęcia kieszeni z dyskiem i włożenia napędu można dokonywać przy włączonym komputerze ? Zgodnie z logiką powinno się wyłączyć komputer i dopiero wtedy zrobić podmianę.
Jednak na jakimś zagranicznym forum czytałem, że można to zrobić normalnie pod windowsem - co prawda inny model laptopa, ale również Dell.

Jak to zatem jest ?

pi
piotr_solek
Dellmania MegaUser
Kontaktowanie:

Re: Obsługa drugiego dysku w mediabay

Postautor: piotr_solek » 13 lip 2017, 10:08

Można tylko trzeba skonfigurować dysk i upewnić się , że nie pracuje podczas operacji. Można go rozłączyć systemowo z poziomu zasobnika systemowego.

Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell tylko lubie ich sprzęt i wsparcie techniczne.
mr
mrbzyq

Postautor: mrbzyq » 13 lip 2017, 14:23

@up - w sumie o tym samym pomyślałem. Ale czy po takim odmontowaniu dysku system bez problemu zobaczy podłączony napęd optyczny ?

I jeszcze jedno - co prawda nie w tym temacie, ale może ktoś pomoże.
Ten dysk, który włożyłem do kieszeni jest strasznie głośny - praktycznie ca ly czas słychać szum silnika i talerzy.
Dlatego zastanawiam się czy nie wymienić go na jakiś nowy - i tu pytanie jaki wolnoobrotowiec będzie względnie cichy), czy może dokupić drugi SSD (najtańszy na TLC, bo i tak w kieszenie nie rozwinie skrzydeł).
Tylko czy dane na takim ssd będą równie bezpieczne co na talerzowcu ? Bo ten drugi dysk ma mi właśnie służyć do archiwizacji dokumentów i zdjęć.

pi
piotr_solek
Dellmania MegaUser
Kontaktowanie:

Postautor: piotr_solek » 14 lip 2017, 16:29

Wybór dysku to kwestia indywidualna. Można się posiłkować jakimiś testami ale żaden ciszej nie będzie chodził niż dysk typu SSD. Można spróbować go przekręcić by ograniczyć wibracje ale szum będzie . Mam obecnie jeden z laptopów w takiej konfiguracji (SSD + SSD) .

1TB na TLC tanie nie jest.
Przynajmniej jak ja kupowałem jakiś rok temu..ale wtedy miał to być dyskiem systemowy. Jako drugi dysk...to już bym się zastanowił.

Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell tylko lubie ich sprzęt i wsparcie techniczne.

Wróć do „Laptopy Dell Latitude”