latitude e4310

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
ja
jagamr
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:04

latitude e4310

Postautor: jagamr » 14 maja 2017, 14:18

poszukuje kombinacji klawiszy aby dostać się do zaawansowanych ustawień bios
potrzebuję ustawić wentylator w tryb ciągłej pracy, bo bez reakcji w systemie mam ponad 50 stopni na procku
nowa dobra pasta, termopady, czysty wentylator i kratownica na wentylatorze
zaobserwowałem ostatnio że w ogóle prawie nie chodzi wentyl - a kręcił się!?
uruchamia się dopiero jak procek wskoczy na ok 70stopni
nawet przeciąłem niebieski kabel od sterowania aby zapierniczał na maxa non stop - i nic zero reakcji
szarpnąłem aplikację dell command która z poziomu windows zmienia ukryte wartości
po nastawach speedfana generalnie nic nie zaobserwowałem - sporadycznie się uruchomi wentyl


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: latitude e4310

Postautor: piotr_solek » 15 maja 2017, 15:19

Wszystko ok, to nie są wartości krytyczne. Pasta jak i termopad też potrzebuje czasu by osiągnąć optymalne wartości. Inna sprawa to konfiguracja laptopa. We wspomnianej przez ciebie aplikacji można zmienić tylko te parametry, które są zaprogramowane dla tego urządzenia. To nie laptop do gier tylko urządzenie "biznesowe". Programowe zarządzanie jest tu w zupełności wystarczające.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ja
jagamr
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:04

Re: latitude e4310

Postautor: jagamr » 15 maja 2017, 21:09

zdaje sobie sprawę że pasta jak i termopad potrzebują się wygrzać.... ale to kwestia paru dni
tylko że do tej pory było w standrardzie ok 35stopni na starcie i ok 42-47 bez stresu
a obecnie jest 40-43 na starcie i w standardzie 52-55
wentylator musi chodzić non stop w leciwych sprzętach
przeciąłem niebieski kabel od sterowania pwm i powinno zapierniczać na maxa a tu zonk - zero reakcji na brak sterowania
wystarczy że będzie się kręcił wolno i już będzie różnica


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: latitude e4310

Postautor: piotr_solek » 16 maja 2017, 15:32

Jeśli przez te parę dni laptop był włączony przez 24h pod obciążeniem to musisz wykluczyć kwestię jakości i dobranych parametrów termo-przewodników jak i układu chłodzenie. Ale nie o to pytałeś. Do tego laptopa raczej nie znajdziesz.

p.s Każdy wentylator tak traktujesz czy to twój pierwszy raz? :) Podajesz tylko temperatury ale nie bierzesz (lub specjalnie nie podajesz) innych czynników pod uwagę. Nie o to pytałeś, więc nie musisz, ale możesz się mylić... i wentylator nie musi chodzić non stop na "leciwych" sprzętach. Załącza się jeśli pasywne chłodzenie nie wystarcza.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ja
jagamr
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:04

Re: latitude e4310

Postautor: jagamr » 18 maja 2017, 21:30

w kwestii przecinania kable sterującego, to traktuje tak każdy, który wykazuje przegrzanie...
czyli w dużej mierze każdy stary czyli taki co nie był czyszczony i mostek się zbyt mocno wygrzewał z braku wymiany termopadów lub zbytniego zakurzenia... i na starcie dioda PCH ma np 59-60 stopni i już nigdy nie będzie niższa

a co do temperatur w normie czy chłodzenia pasywnego... to nie podoba mi się że przy praktycznie zerowym używaniu sprzętu, poza programami podstawowymi pracującymi w tle i sporadycznie uruchomioną przeglądarką, temperatura skacze ponad 20 stopni i niestety nie spada szybko po zamknięciu tychże aplikacji...
nie spada... bo wentylator niestety nie startuje przy np 65 tylko przy 70 co jest dla mnie śmieszne - jako że chłodzenie pasywne miałoby sobie normalnie z tym radzić

te laptopy tak nie pracowały jak były nowe, a wiec nie piszmy że chłodzenie pasywne sobie z tym radzi i że to jest norma....

czyli jak laptop jest nowy to chipset osiąga max 55stopni przy max obciążeniu bo nie jest przegrzany
a jak już minie 4-5lat i się go odkupi poleasingowo to wtedy mam liczyć na chłodzenie pasywne? żart... i jeszcze utlenianie się układu z miedzi i cholera wie z czego tam jeszcze...

głupota!!! wymiana chłodzenia na nowe nie jest specjalnie opłacalna, bo to już stary klamot i za duże dodatkowe koszy...
czyli prostym rozwiązaniem (nie do końca profesjonalnym) jest ciągłe wymuszenie pracy wentylatora - temat działa i to długo

niestety jest to wina nie pracującego non stop wiatraka - mam gdzieś ochronę energii, wole mieć niższe temperatury


ja
jagamr
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2017, 14:04

Re: latitude e4310

Postautor: jagamr » 18 maja 2017, 21:54

aaa i jeszcze jedno
tak, to jest wersja business a ja nie używam go do gier, tylko uruchamiam sporadycznie do maila czy spotify lub muzyki
a wiec to co robie to nawet na takim 5-6letnim sprzęcie to pesteczka a reaguje jakbym obrabiał na nim video w 4K

czyli jeśli znasz sposób na wymuszenie wiatraka (nie koniecznie fachowy-nie dbam o to) to napisz prywatną wiadomość jakbyś się wstydził pisać o tym oficjalnie

naprawa starego grata to tak jak ze starym samochodem - nigdy nie zrobisz z niego nowego bo się nie kalkuluje...
i po to ludzie kupują używki żeby pochodziły trochę a potem śmietenik
i tak w kółko aż do uzbierania większej kasy na nowy


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: latitude e4310

Postautor: piotr_solek » 20 maja 2017, 11:12

Temat do debaty na piwie lub w serwisie. Tutaj i nie ma sensu. Osobiście pierw czytam kilka recenzji pod kątem temperatur i wydzielanego ciepła/hałasu. Wtedy zazwyczaj po wymianie wiem czego można oczekiwać. Idę w kierunku wyciszenia tym bardziej jeśli nie jest potrzebna moc. Programowe sterowanie w większości przypadków wystarczy.
jagamr pisze:czyli jak laptop jest nowy to chipset osiąga max 55stopni przy max obciążeniu bo nie jest przegrzany
a jak już minie 4-5lat i się go odkupi poleasingowo to wtedy mam liczyć na chłodzenie pasywne? żart...
Debatowanie o tym kiedy druga strona nie zna szczegółów/historii laptopa mija się z celem. Brak rezultatów (lub ich niezadowalający wynik) tych zabiegów wskazuje , że mogłeś "coś" przegapić.
ps Laptop zazwyczaj wykazuje objawy przegrzania ograniczając taktowanie..błędami lub wyłączeniem. O tym póki co jeszcze nie wspominałeś.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Latitude”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika