e6410 - dylematy i problemy z logistyką HDD

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
Ch
Chiarodiluna
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2019, 15:55

e6410 - dylematy i problemy z logistyką HDD

Postautor: Chiarodiluna » 02 gru 2019, 16:05

Witam serdecznie Forumowiczów,


Dell Latitude e6410 to naprawdę znakomity i niezawodny komputer. Niestety rozwój Internetu powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na pojemność dysków twardych, a BIOS tego komputera stwarza pewne ograniczenia: obsługa do 500 GB dla SSD i 1000 GB dla HDD.

Chciałbym Was zapytać o 3 praktyczne porady w tym temacie :

1. Jakiego typu dysku SSD do 500 GB należy szukać do zastosowania go w głównym połączeniu z płyta główną w miejsce dotychczasowego HDD ? Czy są szczególnie nowoczesne modele, które mogą nie podjąć już współpracy z Dell e6410 ?

2. Czy ustawienia BIOS-u i deklaracje producenta rzeczywiście są wiążące ? Czy limity pojemności dysków były poczynione dlatego, że wówczas nie było na rynku pojemniejszych dysków, czy też rzeczywiście komputer nie rozpozna już właściwie dysku mającego większą pojemność, nawet przy zachowaniu grubości fizycznej pozwalającej na umieszczeniu go w obudowie ? W tamtym czasie były to dyski HDD 9.5 mm grubości. W anglojęzycznym Internecie są doniesienia o jakiś specjalnych przejściówkach, ale to dla mnie za trudne.

3. Na koniec NAJWAŻNIEJSZE zagadnienie ! Dotyczy dysku w kieszeni Ultrabay. Czy tu tez obowiązuje ograniczenie 1 TB ? Czy też może być umieszczony dowolnie duży dysk twardy pod warunkiem, że jeszcze się do niej zmieści. W praktyce oznacza to dysk HDD o pojemności 2 TB i o grubości fizycznej 7 mm. Gdyby było to możliwe, to moje problemy są rozwiązane. Tylko, czy jednostka centralna zaakceptuje przekroczenie pojemności granicznej określonej przez producenta sprzętu ? Innymi słowy, czy na złączu zatoki Ultrabay obowiązują te ograniczenia, czy tylko obowiązują na głównym połączeniu dyskowym z płytą główną ?

Oczywiście doskonale rozumiem, że na kabelku USB mogę podpiąć nawet 10 TB. Ale nie o takie rozwiązanie mi chodzi.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e6410 - dylematy i problemy z logistyką HDD

Postautor: piotr_solek » 02 gru 2019, 19:25

Piszesz o laptopie z przed 10-lat.

1. Standard 2,5 cala, sata. + ewentualne ograniczenia z pkt 2.
2. Poczytaj sobie o różnicach miedzy BIOS a UEFI oraz Windows 32/64bit (jeśli dotyczy). W języku polskim też znajdziesz.
3. Standard sata (kieszeń, kieszeni nie równa). Dell nie prowadzi dystrybucji, więc trzeba sugerować się info. od sprzedawcy.

I tak, zazwyczaj grubość dysku umożliwi, lub nie domknięcie zatrzasków/zatoczki.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ch
Chiarodiluna
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2019, 15:55

Re: e6410 - dylematy i problemy z logistyką HDD

Postautor: Chiarodiluna » 03 gru 2019, 15:34

Tak, masz słuszność, to stara jednostka, ale też wyjątkowo udana. I ostania z rozsądnym wyświetlaczem o parametrach 16:10, wbrew dziwacznej modzie, która nastała później.

Tylko jak sądzisz? Czy wyjmowana kieszeń na HDD w miejsce napędu DVD rządzi się takimi samymi prawami jak przenośny dysk na kablu USB, czy też rządzić będą tu ograniczenia jednostki centralnej – maksymalnie 1000 GB pojemności dla HDD.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: e6410 - dylematy i problemy z logistyką HDD

Postautor: piotr_solek » 04 gru 2019, 15:39

Miałem ten model jak i pokrewne i nawet teraz korzystam z nowszej jednostki e6440 z racji tego, że można tam wpakować trzy dyski (różne formaty).
Co do e6410 watpie, by były jakieś ograniczenia. Z Tego co pamiętam podpinałem 4TB dysk zewnętrzny (WD) do modeli d820/830, które są jeszcze starsze.

Chiarodiluna pisze: ograniczenia jednostki centralnej – maksymalnie 1000 GB pojemności dla HDD.
Powołujesz się na, informację z podręcznika obsługi? Wtedy nie oferowali większych pojemności, więc stąd ten umowny limit. Osobiście byłbym zdziwiony i to bardzo, jeśli nie mógłbym włożyć do tego laptopa, przykładowo, 2TB dysku HDD. Niestety to nie jest laptop/układ na etapie rozwoju, tylko produkt skończony. Tylko nieliczne grono (bardzo nieliczne), będzie próbowało coś jeszcze, z tego laptopa wycisnąć, czy też sprawdzić górne limity..


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ch
Chiarodiluna
Posty: 3
Rejestracja: 02 gru 2019, 15:55

Re: e6410 - dylematy i problemy z logistyką HDD

Postautor: Chiarodiluna » 05 gru 2019, 10:36

Dziękuję za Twoje uwagi. Uspokoiły mnie i bez wątpliwości zaplanuję zakup nowego dysku. Obawiałem się po prostu, że może chodzić nie tylko o kontroler SATA, ale także i o BIOS. Bo naprawdę krążyły w Necie takie doniesienia o ograniczeniach. Pozdrawiam.


Wróć do „Laptopy Dell Latitude”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]