ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E6320

Problemy związane z: Laptop Dell Latitude
Ma
MaliC
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2015, 09:22

ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E6320

Postautor: MaliC » 28 gru 2015, 09:36

Witam,
Mój DELL Latitude E6320 od jakiegoś czasu zaczyna płatać figle, a ich częstotliwość w ostatnim czasie znacznie się zagęszcza. Na wstępie dodam, że korzystam z laptopa wpiętego w stację dokującą podłączoną do dwóch monitorów. Podczas korzystania z laptopa wypiętego, pozostawionego na samej baterii lub samy zasilaczu objawy są takie same. Sprawdzałem także na innym zasilaczu.
Jeśli chodzi o same objawy to chodzi o samoistne wyłączanie się lub przechodzenie do trybu uśpienia. Dzieje się tak absolutnie bez względu na to jakie czynności są wykonywane na komputerze. Nie ma żadnych zależności kiedy wystąpi problem.
Moje poszukiwania do tej pory prowadzą w kierunku wymiany płyty głównej, która niestety zintegrowana jest z procesorem. Przed jej wymianą chcę podpytać, bo być może ktoś miał taki problem i zna inną solucję.
Próbowałem także w serwisach, ale tam laptopa trzeba zostawić na kilka dni obserwacji. Nikt nie chce skorzystać z dziennika systemowego, ani posprawdzać napięć na płycie. Chyba już się tego nie robi :(.

Oczywiście bios aktualny, system oryginalny i aktualny.

Jeszcze trochę specyfiki:
Nie znalazłem podstaw dlaczego raz jest to wyłączenie, a raz przejście do hibernacji.

Dane uzyskane w związku z hibernacją:
Kernel-Power id 42, kat. 64
System przechodzi do trybu uśpienia.

Przyczyna: Przycisk lub pokrywa

- System
- Provider
[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
[ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}
EventID 42
Version 2
Level 4
Task 64
Opcode 0
Keywords 0x8000400000000004
- TimeCreated
[ SystemTime] 2015-12-27T22:58:32.656929400Z
EventRecordID 3666
Correlation
- Execution
[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 8724
Channel System
Computer DELL
Security

- EventData
TargetState 4
EffectiveState 4
Reason 0
Flags 4


Dane uzyskane w związku z wyłączeniem:

Log z BIOSu:
ASF2 Force off


Kernel-Power ID 41, kat. (63)
System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.


- System Provider
[ Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power
[ Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}
EventID 41
Version 3
Level 1
Task 63
Opcode 0
Keywords 0x8000400000000002
- TimeCreated
[ SystemTime] 2015-12-20T12:49:44.973248800Z

EventRecordID 2650
Correlation
- Execution
[ ProcessID] 4
[ ThreadID] 8

Channel System
Computer DELL
- Security
[ UserID] S-1-5-18

- EventData

BugcheckCode 0

BugcheckParameter1 0x0
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0x0
BugcheckParameter4 0x0
SleepInProgress 4
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 0


Czy ktoś już się spotkał z takim problemem?
Jakieś pomysły?

Pozdrawiam,
MaliC


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: piotr_solek » 28 gru 2015, 23:04

Jak masz plan zasilania? Tz ustawienia.. Piszesz , że komputer przechodzi w stan uśpienia, hibernacji podczas np oglądania stron (aktywnego)? Hibernację można wyłączyć a stan uśpienia wydłużyć. Sprawdź plan.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ma
MaliC
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2015, 09:22

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: MaliC » 29 gru 2015, 00:08

Piotr,
Zrównoważony. Zmiana nic nie daje. Wg ustawień w stań uśpienia na zasilaczu przechodzi po 30 min. Mój potrafi przejść w stan uśpienia podczas aktywnego pisania na komputerze.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: piotr_solek » 29 gru 2015, 10:16

Problem zdaje się dotyczy wielu modeli i brak jednoznacznego rozwiązania. Kilka osób zgłasza poprawę po aktualizacji biosu bądź wyłączeniu opcji jak c-state lub wwan. Bez bardziej szczegółowej diagnostyki się nie obejdzie. Zastanowiło mnie to , że nawet po wymianie płyty problem nie ustawał. Test w Dell Diagnostics zrobiony?


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ma
MaliC
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2015, 09:22

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: MaliC » 29 gru 2015, 15:26

Piotr,
U mnie BIOS aktualny. Ale natchnąłeś mnie c-statem i wwanem. Pierwszą opcję wyłączyłem. Mam modem WWAN i rzeczywiście był on włączony, chociaż go nie używałem. Zdezaktywowałem go z poziomu BIOS i odłączyłem od przełącznika Wi-Fi (też opcja w BIOSIE). Zobaczymy co z tego będzie. Chciałbym, żeby to był koniec mojego koszmaru. Zastanawia mnie tylko dlaczego to się nasila (częstotliwość).
Na podstawie nasilania wraz z upływem czasu myślałem, że to luty lub któryś układ wysiada.

Oczywiście komp przechodzi wszystkie testy dell diagnostics bez błędu (no chyba, że się wyłączy :p)


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: piotr_solek » 29 gru 2015, 18:03

Posiadam ten model pod opieką tyle ,że nie zgłasza problemów. A jak już pisałem osoby zgłaszały problemy nawet po wymianie płyty więc problem musi być gdzieś "schowany". Co do wwan.. Użytkownikowi , po diagnostyce , wykazał (błąd) więc może to tylko być tylko kolejny trop. Downgrade biosu, o ile można(bo nigdy nie próbowałem), też jest opcją do samodzielnego sprawdzenia.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ma
MaliC
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2015, 09:22

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: MaliC » 29 gru 2015, 23:05

....i czar prysł...a zapowiadało się całkiem dobrze. Ponownie przeszedł w uśpienie. Upgrade był robiony dla poprawy, wiec z góry wiem, że na downgradzie będzie to samo...
chyba zostaje płyta do podmianki :( oczywiście z prockiem bo zintegrowana...


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: piotr_solek » 30 gru 2015, 13:10

A masz drugi dysk by postawić system i zainstalować sterowniki i zrobić parę testów? Używane płyty z i5 można już nabyć za 30funtów + wysyłka.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
Ma
MaliC
Posty: 5
Rejestracja: 28 gru 2015, 09:22

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: MaliC » 31 gru 2015, 09:44

Mam drugi dysk. Mogę postawić system.
Patrzyłem już nawet na płyty z i7, ale nie chcę, żeby okazało się, że to jakiś punkt styku obudowy powoduje zwarcie i wymiana płyty to zbędny wydatek i strata czasu :)
Jakie testy sugerujesz?

Pozdrawiam i życzę pomyślności w Nowym Roku.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: ASF2 Force off - samoczynne wyłączenia i hibernacja E632

Postautor: piotr_solek » 02 sty 2016, 16:41

Wykluczy to "inne" możliwości przechodzenia w stan uśpienia. Choć można jeszcze sprawdzić przycisk zasilania (wzrokowo odczepiajac panel) oraz czujnik zamknięcia pokrywy (lub nawet go odpiąć).

Tam w logu masz informacje, że hibernacja została zainicjowana przez przycisk lub pokrywę. Jeśli tego nie zrobiłeś to sprawdziłbym raz jeszcze plan zasilania pod tym kątem (ustawić jak komputer ma się zachowywać po naciśnięciu przycisku zasilania i zamknięcia pokrywy). A więc przycisk wył..wyłącza a zamknięcie bym ustawił na "nic nie rób". po tym sprawdzić czy jest poprawa.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Latitude”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]