Inspiron 17 R głośny wiatrak

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
ma
matriks777
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2013, 01:24

Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: matriks777 » 26 lut 2013, 01:46

Mam problem z głośnym wiatrakiem Della Sprzęt jest nowy czysty porównywany z takim samym modelem, nie ma wad technicznych oprócz głośnego wiatraka który chodzi głośno nawet podczas zwykłego czytania stron www bez żadnych programów w tle Ponoć dobrym programem jest Throttle Stop do obniżenia taktowania procka i innych podzespołów problem w tym że nigdzie nie ma po polsku instrukcji jak to zrobić aby czegoś nie popsuć Program ma clock modulation chipset clock modul Set Multiplier i Vid
Czy ktoś wie jak to poustawiać żeby wiatrak chodził ciszej? czy może w opcjach zasilania win 7 ustawić chłodzenie pasywne czy aktywne?


Sz
Sztandi
Posty: 10
Rejestracja: 27 lut 2013, 18:29

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Sztandi » 27 lut 2013, 19:24

najprostsza rzecz to sprawdzenie obciążenia procesora, chociażby zwykłym menadżerem zadań. Obniżenie obrotów wentylatora przy dużym obciążeniu procesora może doprowadzić do usterki. Może być jakiś wredny wirus, albo nieogarnięta aplikacja w tle i już się może robić sieczka...


D630 na codzień i C800 "Frankenstein" czekający na skompletowanie ;)

Kupię brakujące części do C800! (RAM, Dysk, Zasilacz, Zaślepka HDD) Pisać na PW :D
Sz
Sztandi
Posty: 10
Rejestracja: 27 lut 2013, 18:29

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Sztandi » 28 lut 2013, 21:48

Ale może równie dobrze po obniżeniu prędkości wiatraka pracować blisko punktu granicznego, co na zdrowie na pewno mu nie wyjdzie. Nie popieram technik siłowego obniżania wydajności układu chłodzenia, jak zostało zaprojektowane tak powinno działać... Zawsze można tą wydajność usprawnić, ale w przypadku laptopów to bardzo ciężki temat.


D630 na codzień i C800 "Frankenstein" czekający na skompletowanie ;)

Kupię brakujące części do C800! (RAM, Dysk, Zasilacz, Zaślepka HDD) Pisać na PW :D
Sz
Sztandi
Posty: 10
Rejestracja: 27 lut 2013, 18:29

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Sztandi » 28 lut 2013, 22:36

Ja bym zaczął w ogóle od sprawdzenia obciażenia procesora i temperatury na nim. To najmniej inwazyjne metody, a dopiero potem ingerencja w BIOS :)


D630 na codzień i C800 "Frankenstein" czekający na skompletowanie ;)

Kupię brakujące części do C800! (RAM, Dysk, Zasilacz, Zaślepka HDD) Pisać na PW :D
Sz
Sztandi
Posty: 10
Rejestracja: 27 lut 2013, 18:29

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Sztandi » 02 mar 2013, 13:31

Czasami możemy sobie nie zdawać sprawy z tego co działa w tle, a porady zawsze powinno się zaczynać od rzeczy najprostszych. Znam wiele przypadków, że nawet po użyciu flasherów bios płyty główne można było wyrzucić na śmietnik (akurat nie tyczy się to della, ale ryzyko zawsze jest) - dual biosy itp a człowiek i tak czasami polegnie z maszyną :)

Twoje działanie kolego przypomina mi trochę pracę współczesnych warsztatów samochodowych - w 70% przypadków to było to, więc wymieniamy to, potem okazuje się, że nie pomogło, więc następna w kolejności jest taka część. W rezultacie klient odbiera niesprawne auto i zostawia kilka tysięcy złotych w warsztacie bo było naprawiane "po łebkach". Często zdarza mi się naprawiać zwykłe komputery po działaniu "fachowców" i nic tylko się za głowę złapać.

Nie jest to jakiś atak na Ciebie, ale proszę najpierw doprecyzuj problem a nie rzucaj od razu rozwiązanie, które czasami może sprawić więcej problemów niż pożytku. Sam kontakt z autorem tematu widzę, że też jest raczej średni...


D630 na codzień i C800 "Frankenstein" czekający na skompletowanie ;)

Kupię brakujące części do C800! (RAM, Dysk, Zasilacz, Zaślepka HDD) Pisać na PW :D
Sz
Sztandi
Posty: 10
Rejestracja: 27 lut 2013, 18:29

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Sztandi » 03 mar 2013, 10:45

Mój argument dotyczący flashowania legł w gruzach :D Jednak dalej uważam, że powinna to być czynność kolejna a nie pierwsza w działaniach. Moim zdaniem powinno się najpierw dokładnie zdefiniować problem a dopiero potem szukać rozwiązania. Nie chodzi mi o to, że flash BIOS to złe rozwiązanie, ale mam pewne obiekcje co do metodyki rozwiązywania problemu :) Najpierw zbieramy komplet danych tj. temperatura procesora, obciążenie procesora w trakcie pracy i wszystko to co mogłoby być pomocne.

Szczerze nie znam się na nowych dellach i średnio mnie one interesują. Za ostatni sensowny model uważam m4400, choć on i tak trąci już nieco chińszczyzną :) Lecz pewnie niestety postęp technologiczny wymusi na mnie wymianę mojego D630 na jakiś nowszy odpowiednik :)

My tu sobie gadu gadu a autora tematu jak nie było tak nie ma :)


D630 na codzień i C800 "Frankenstein" czekający na skompletowanie ;)

Kupię brakujące części do C800! (RAM, Dysk, Zasilacz, Zaślepka HDD) Pisać na PW :D
wi
witoz
Posty: 21
Rejestracja: 29 gru 2011, 13:11

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: witoz » 05 mar 2013, 14:08

W temacie wiatraka i Inspirona 17R to u siebie zauważyłem, że po update biosu zmieniła się nieco "charakterystyka kręcenia wiatrakiem" że się tak wyrażę i teraz jest ona bardziej bezpieczna. Mam na myśli to, że pomimo porównywalnego (dość niskiego) obciążenia, wiatrak kręci się prawie non-stop na niskich obrotach. Przed updatem gdy pracowałem tylko z przeglądarką, laptop był cichy jak makiem zasiał i wentylator stał w miejscu. Teraz już nie.


---
Inspiron N7110 + Win7 64 SP1
Precision M4600 + Win7 64 SP1
wi
wiktoro
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2015, 12:00

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: wiktoro » 26 lip 2015, 12:26

Mam to samo. Nowy windows _ wykluczony wirus, nowy bios, obciążenie procesora 2%, nowa pasta chłodząca, temperatura powietrza na wylocie około 30 - 40 stopni a wiatrak mało nie wyskoczy z obudowy. Czy ten model tak ma ?? Nikt tu do tej pory nie udzielił sensownej odpowiedzi. A szkoda.


Ka
Karoolcia
Dellmania SuperUser
Posty: 262
Rejestracja: 03 wrz 2014, 15:20

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Karoolcia » 27 lip 2015, 11:46

Wiktoro, czytałeś ten artykuł?
http://www.dell.com/support/article/us/ ... N113205/PL
Sprawdź sobie, może akurat trafisz na rozwiązanie :)


Dell Inspiron 15 3537, 15", Intel Core i7-4500U CPU 1,8 - 3GHz, Windows 8.1 64bit, 8GB RAM, pojemność dysku 1TB, grafika AMD Radeon HD 8850M + Intel HD Graphics 4400.
Awatar użytkownika
Katarzyna_W
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2017, 10:19

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: Katarzyna_W » 31 sty 2017, 10:41

trywialne, ale warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma to, gdzie używamy laptopa i czy narażamy go na kurz.... wentylator może zostać nawet zablokowany - zatrzymany fizycznie przez kłaki kurzu... im częściej działa wentylator, tym bardziej zasysa powietrze i kurz do wnętrza...... warto sprawdzić czasem "drogi wentylacji"... poza tym nikt nawet o tym nie wspomina, ale przepływ prądu wiąże się z polem elektro-magnetycznym i efektem ubocznym przepływu prądu jakim jest wydzielanie ciepła - a skoro wszystko ma swoją określoną z góry żywotność, to być może i wentylator jest siłą rzeczy zmuszony do coraz częstszego działania? Niezaprzeczalnym faktem jest, że każda nowa dostawa sprzętu jest coraz to gorszej jakości.... wystarczy podać za przykład np. grubość kabelków i wtyczek - są coraz to bardziej delikatne, piękniejsze w wyglądzie, ale czy bardziej żywotne - Nie! - nie uważam się za jakiegoś specjalistę, ale może po tym, co napisałam ( wiem, że wszyscy to wiedzą), może ktoś mądrzejszy skojarzy w czym może być problem....


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 17 R głośny wiatrak

Postautor: piotr_solek » 07 lut 2017, 14:11

Katarzyna_W pisze:..nie uważam się za jakiegoś specjalistę, ale może po tym, co napisałam ( wiem, że wszyscy to wiedzą), może ktoś mądrzejszy skojarzy w czym może być problem....


Taa zwłaszcza ,że autor postu nie rozróżnia wentylatora od wiatraka i nie kwapił się podać pełnej specyfikacji. Za to wymienił trzy programy , którymi (o ile zadziałają) może sobie całkowicie popsuć system.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]