Inspiron 15 5570 - problem z uruchamianiem na baterii

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
ce
celinka879
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:42

Inspiron 15 5570 - problem z uruchamianiem na baterii

Postautor: celinka879 » 12 paź 2019, 15:57

Dzień dobry,
od prawie 2ch lat jestem posiadaczką modelu 5570, ostatnio dołączyłam do niego dysk SSD na złączu PCIe 3.0 ×4 NVMe. Po instalacji nowego systemu (nie chciałam kopiować z HDD, bo miałam z nim problemy, jednakże wszystkie dane tam zostały), moje problemy zaczęły się od tego, że zauważyłam, że czasami laptop nie wyłącza się całkowicie - ekran gaśnie, ale dalej słychać wentylatory, czasami pracę dysku lub innego podzespołu i na to działało tylko wyłączenie laptopa przyciskiem zasilania. Wyczytałam, że to może być wina opcji Szybkie uruchamianie, dlatego wyłączyłam ją w opcjach zasilania. Jednakże obecnie mam większy problem - laptop nie chce uruchomić się w pełni korzystając tylko z zasilania baterii. Znowu - jak przyłożę laptopa do ucha to słyszę podzespoły, jakby system chciał się uruchomić, a nie mógł. Ekran całkowicie ciemny, nawet napis Dell się nie pojawia. Po wyłączeniu go przyciskiem i podłączeniu zasilacza laptop uruchamia się jak należy. Jeśli w trakcie pracy odłączę zasilanie, laptop pracuje normalnie na baterii. Raport dotyczący zdrowia baterii sugeruje, że ma ona obecnie 60% swojej pojemności wyjściowej, co nie jest fantastycznym wynikiem, ale też nie tak tragicznym, żeby miała w ogóle nie działać. Co jest nie tak? co powinnam zrobić? Wygląda na to, że BIOS też mam aktualny (1.2.3). Wszędzie czytam o wyciąganiu baterii, ale przecież w tym modelu jest włożona pod klapę i jej każdorazowe odłączanie zajęłoby mi wieki, nie licząc już ryzyka uszkodzenia któregoś z zawiasów


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 15 5570 - problem z uruchamianiem na baterii

Postautor: piotr_solek » 12 paź 2019, 16:46

Ja bym zaczął od testu diagnostycznego ze strony Dell. Potem sprawdził ustawienia w BIOS (minimalny rozruch , tryb ahci oraz uruchamianie z SSD). Na końcu wersja systemu i aktualizacje. Win10 często robi swoje zadania w tle i wtedy system nie wyłączy się aż do momentu zakończenia instalacji. Przerwanie tego procesu może powodować problemu z uruchomieniem. Z ustawień to trzeba sprawdzić czy wyłączenie zamyka system, usypia czy też hibernuje.
celinka879 pisze: laptop nie chce uruchomić się w pełni korzystając tylko z zasilania baterii. Znowu - jak przyłożę laptopa do ucha to słyszę podzespoły, jakby system chciał się uruchomić, a nie mógł.
Tutaj trzeba też przyjrzeć się pamięci RAM (wykluczyć czy jedna nie szwankuje) oraz BIOS (minimalny rozruch).
Jeśli "stary" dysk jest podpięty, to sugeruje go odłączyć, by wykluczyć konflikt uruchomiania. Jeśli został sformatowany, to może to nie dotyczyć.

60% baterii, to jeszcze nie dramat:)


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ce
celinka879
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:42

Re: Inspiron 15 5570 - problem z uruchamianiem na baterii

Postautor: celinka879 » 13 paź 2019, 22:35

To ciekawe. Zainstalowałam niektóre ze sterowników, które sugerował mi Dell Update - Intel Chipset Device, Intel HID Event Filter i Intel Management Engine Components, ponadto przy uruchamianiu z baterii odłączyłam USB od myszki bezprzewodowej. Diagnostyka Della nie wykazała żadnych błędów oprócz znanych mi problemów ze "starym" dyskiem HDD. Zajrzałam do BIOSa, tam znalazłam ciekawostkę, a mianowicie w panelu Video>LCD Brightness, w opcji Brightness on battery, jasność była ustawiona na 0%, na AC ok 40%. Ustawiłam jasność na zasilaniu z baterii na poziom identyczny jak z AC i póki uruchamianie systemu działa jak powinno. Magia? ;)


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Inspiron 15 5570 - problem z uruchamianiem na baterii

Postautor: piotr_solek » 14 paź 2019, 11:58

Po instalacji systemu, pierwszych windows update aktualizacjach, dobrze sprawdzić czy nie ma "dedykowanych" lub krytycznych sterowników ze strony Dell. To jest podstawa.
Trzeba pamiętać , że Win10 (update) potrafi później i tak je (sterowniki) nadpisać.

Poziom jasności lepiej ustawić na maksymalną jasność. Wtedy z poziomu windows masz pełną możliwość regulacji..


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.

Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]