Godny następca Inspirona 1720

Problemy związane z: Laptop Dell Inspiron
ca
calibuster
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:31

Godny następca Inspirona 1720

Postautor: calibuster » 14 mar 2017, 09:52

Witam.
Z racji tego że mój pierwszy laptop zakupiony w 2006r (Dell Inspiron 1720) jest już dość przestarzały, a jego upgrade harware'owy osiągnął szczyt, nadszedł czas na zakup nowego, lecz z drugiej (bądź trzeciej) ręki.
Proszę o informację który z modeli Della 17,3 " będzie godnym następcą w/w Inspirona 1720. Moje oczekiwania:
- jakośc wykonania conajmniej taka jak w/w 1720
- wysoka bezawaryjność
- wydajne chłodzenie
- ekran 17,3" fullHD, ewentualnie może być 1600x900, ale koniecznie 17,3"
- procesor i5 pierwszej generacji, lub lepszy
- dwa sloty ddr3
- dedykowana karta graficzna

Z laptopa będe korzystał dośc sporadycznie (ok 10h tygodniowo), w terenie (gdzie PC nie może, tam Della pośle) dlatego też nie chcę kupować nowego.

Gdyby nie wolna szyna FSB, max 6GB ddr2 i stary procesor, to pewnie nadal bym chciał używać mojego obecnego Della.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Godny następca Inspirona 1720

Postautor: piotr_solek » 14 mar 2017, 19:06

System odświeżyć plus używany dysk typu SSD. Procesor T9300 i do sporadycznego użycia w sam raz. FSB i DDR2 w niczym tu nie przeszkadza. Laptop był sprzedawany z dedykowaną grafiką z wadliwych serii 8400M GS /8600M GT. Nie jest to na pewno kultowy model by szukać jego następcy :-). Mam jeszcze takiej klasy laptopa i można na nim komfortowo pracować(znając jego ograniczenia) na Windows 7-10 64bit . Ta masywna kolubryna jest unikatowa (mój pierwszy laptop tej marki) .

Ciężko dostać dobry sprawdzony laptop a koszty będą i tak wysokie. A trzeba się liczyć z kiepską baterią, chybotliwymi zawiasami i grafiką po przejściach, wypalona matrycą i konserwacją. Inspiron N7110 lub 7720. To modele z tej samej serii..

A na zakup innego ustala się wg budżetu . Matryce FullHD i procesory i7 to zawsze jest klasa premium w każdej kategorii.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ca
calibuster
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:31

Re: Godny następca Inspirona 1720

Postautor: calibuster » 16 mar 2017, 12:30

Mój Dell inspiron 1720 ma wrzucone:
- dysk SSD 256GB,
- 2x2GB ramu ddr2 (podobno 6gb to max ile może chipset udźwignąc)
- Intel T8300
- wymienione termopady i pasty termoprzewodzące
- Wyczyszczony cały srodek z kurzu, pyłu itp

Co mogę zrobic więcej w zakresie upgrade'u poza wymianą procesora?
Czy wymiana procesora na t9300 wpłynie znacząco na szybkośc i wydajność pracy?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Godny następca Inspirona 1720

Postautor: piotr_solek » 16 mar 2017, 12:36

Nie. Wszystko zależy do czego potrzebujesz mocy obliczeniowej. Już nie wspomnę o pamięci.. Przykładowo mam 8GB a nawet połowy nie wykorzystuje.

jak korzystasz z profesjonalnego oprogramowania to są podane zazwyczaj wymagania i wiesz co ci potrzeba. Są to na pewno laptopy z serii Precision ze względu na kartę graficzną wspierającą aplikacje. Taka stacja robocza z powodzeniem zastępuje komputer..

A co do matrycy to sugeruje wybrać się do sklepu gdzie można zobaczyć laptopy 15calowe o rozdzielczości nawet dwa razy większej niż obecnie masz. Poza zaletami mają , jak dla mnie, poważne wady jak cena, większe zużycie energii oraz redukcja wydajności całego komputera w natywnej rozdzielczości.

Dalej nie napisałeś na jakim systemie pracujesz. Zredukowanie szaty graficznej poprawia nieznacznie reakcje komputera i wyłączenie niektórych usług działających w tle.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2017, 14:25 przez piotr_solek, łącznie zmieniany 2 razy.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
ca
calibuster
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2017, 09:31

Re: Godny następca Inspirona 1720

Postautor: calibuster » 16 mar 2017, 13:00

Środowisko to Windows 7 Professional (wyłaczyłem już Aero, widgety i animacje).
Czasem z laptopa muszę odpalić coś w AutoCADzie lub SolidWorksie, czasem muszę sprawdzić pocztę lub pogrzebać w sieci, a czasem kilka godzin pracować z officem.
Większość tych rzeczy robie na stacjonarnym, który jest dość wydajną bestią i przyzwyczaiłem się że pracując na stacjonarnym nigdy na nic nie musze czekać i mam to od razu po kliknięciu.

Na tym Dellu po wciśnięciu alt+ctrt+del i wybraniu zakładki wydajność widzę że sam system obciąża oba rdzenie w okolicach 20-30% i pochłania ok 1,5GB pamięci RAM. Czasem nawet podczas przeglądania internetu potrafi wykorzystywać 100% zasobów sprzętowych.

Jak jeszcze mogę przyspieszyć swojego aktualnego Della, bo jednak bardzo lubię ten komputer?
Jest mocno doinwestowany, wrzuciłem do niego nowy dysk AData SP550 256GB i 2x2GB DDR2 800MHz, zregenerowałem oryginalną baterię 96Wh, dokupiłem drugą mniejszą (nie wystającą poza obudowę), oddałem do profesjonalnego wyczyszczenia środka oraz wymiany past i termopadów.

Wiadomo. to nie jest tak, że on się zawiesza, ale chciałbym żeby pokliknieciu w ikonę przeglądarki okno pojawiło się szybciej (obecnie jest to 3-5s) Takie drobnostki naprawdę potrafią zirytować człowieka, jak się gdzieś człowiekowi śpieszy. Czas uruchomienia to ok 40s, ale to jestem w stanie zrozumieć gdyż jest wgrany Norton 360 (dla porównania stacjonarka z bitdefenderem uruchamia się w 7s)

Czy istnieje jakaś szansa na to żeby laptopa jeszcze przyspieszyć?


Wróć do „Laptopy Dell Inspiron”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]