Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Problemy związane z: Laptop Dell Vostro
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 23 lis 2016, 08:29

Witam wszystkich,

Mam pewien problem i pytanie odnośnie mojego Della Vostro 1440 (i3 M380, 8GB, 320GB).

Mam w nim dysk 320 GB HDD, chciałem do niego wsadzić SSD. Kupiłem najpierw SanDiska Plus 120GB, zadowolony że komputer będzie chodził szybciej zabrałem się do instalacji windowsa 7. Jednak podczas instalacji wywaliło mi błąd, że instalacja nie może być dokończona przez nieznany błąd... Mówię sobie może coś z instalką, wziąłem inną ale znowu to samo... Po 4 razie chyba udało mi się w końcu zainstalować system. Po pierwszym uruchomieniu jakoś wolno wstawał, myślałem że musi sobie pierwszy raz wszystko przemielić itd. Jednak po uruchomieniu wywaliło kilka błędów, myślę sobie "na czystym systemie błędy??? Coś jest nie tak..."
Pewnie uszkodzony dysk mi przesłali jak nic, szybki skan VictoriaHDD i bum, kilka badów, kilkadziesiąt bloków po 600ms, jak nic dysk uszkodzony. Zwróciłem go i wziąłem jeszcze raz taki sam.
Myślałem, że wszystko już będzie ok, ale niestety wyszło to samo... Myślę sobie pewnie uszkodzona cała partia..
Wziąłem Cruciala BX200 120GB, szybka instalacja systemu tym razem bez błędów, po uruchomieniu również lecz system nie działał wcale szybciej, wręcz przeciwnie, czasami zwieszał się na prostych rzeczach typu otwórz mój komputer. Przeskanowałem go i tu również było kilka badów itp...
Mówię sobie "nie no 3 dysk? takiego pecha to nie mogę mieć." Zwróciłem go i popytałem po serwisach co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
Znajomy serwisant powiedział mi te słowa "Te delle (vostro 1440) mają jakiś przestarzały kontroler na płycie głównej i niestety raczej żaden dysk ssd nie będzie Ci się z nim zgrywał, co najwyżej taki najprostszy typu goodram cx200."
Myślę sobie no super... To koniec z ssdekiem... Dałem sobie spokój i wróciłem do mojego starego dysku.
To cała moja historia :p Niedawno zauważyłem że mój stary dysk zaczyna niedomagać i boje się o dane więc szukam dysku na wymianę.


Pytanie nr 1:
Czy to prawda z tym kontrolerem, że jest przestarzały i się nie zgrywa?
Pytanie nr 2:
Słyszałem też, że może być to przyczyna zablokowanego biosu.


Zastanawiam się nad kupnem dysku SHDD (hybrydowy) Segate Laptop Thin 500GB, tylko nie wiem czy to dobra i sprawdzona technologia, no i czy w moim lapku zadziała.


Proszę o pomoc!!!


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 23 lis 2016, 12:59

Dyski SSD oraz ten "twój" kontroler nie jest tu moim zdaniem problemem. Parę relokowanych sektorów tym bardziej (mam wciąż na myśli dyski SSD) nie stanowi tu problemu.
Co nie zmienia faktu, że coś tam wywołuje konflikt. Pełny test diagnostyczny ze strony Dell. W serwisie powinni mieć wystarczającą wiedzę by wykluczyć jakieś uszkodzenie na płycie głównej zamiast wmawiać coś o przestarzałych kontrolerach.

Dyski hybrydowe pod system operacyjny są dobrym rozwiązaniem. Polecane wg producenta dla graczy . W warunkach domowych nie sprawiają problemów. Nie są jednak tak szybkie by dorównać SSD (nawet tym z pierwszych generacji).
Ostatnio zmieniony 23 lis 2016, 19:22 przez piotr_solek, łącznie zmieniany 2 razy.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 23 lis 2016, 13:04

Czyli najlepiej zanieść do dobrego serwisu laptopa żeby go przetestowali, czy dam radę zrobić to sam?
Mam trochę pojęcia o komputerach, pracuję jako informatyk i studiuję informatykę więc może uda mi się to zrobić samemu :)


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 23 lis 2016, 14:17

To jest prosta czynność tylko trzeba mieć trochę czasu. Zakładam, że BIOS był aktualizowany. Podstawowe sterowniki zainstalowane.. Test można uruchomić ze strony producenta (w dziale wsparcia technicznego) lub pobrać program na pendrive'a.

Ps zaktualizowalem też poprzedni post. Prawie każdy producent ma jakiś program do zarządzania/optymalizacji dyskiem SSD.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2016, 19:17 przez piotr_solek, łącznie zmieniany 1 raz.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 23 lis 2016, 14:52

A o jaki test Ci konkretnie chodzi? (Domyślam się, że test płyty głównej ale jaki dokładnie test)

Tak, bios aktualny.

Ps. Widziałem :)


da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 28 lis 2016, 23:19

Dziś przyszedł mi dysk hybrydowy Seagate Laptop Thin 500GB.
Historia się powtórzyła i na nim też nie mogę postawić systemu. Najpierw nie chciał w ogóle stworzyć partycji, a później nie mógł ją sformatować...

Nie wiem już co robić...


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 29 lis 2016, 13:51

Zrobiłeś pełny test, o którym wspomniałem w pierwszym poście?
Ostatnio zmieniony 29 lis 2016, 16:34 przez piotr_solek, łącznie zmieniany 1 raz.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 29 lis 2016, 16:27

Zrobiłem, 2 razy wyrzuciło mi błąd taki jak na zdjęciu.

Czy ktoś wie o co chodzi z tym błędem?

1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 29 lis 2016, 16:55

Odłącz jeden moduł i sprawdź sobie przy okazji drugi. Jeśli za pierwszym razem wszystko będzie ok (na jednym module RAM) to spróbuj zainicjować instalację. Dysk na teście został prawidłowo wykryty? Ps 8GB nie jest standardową, zalecają konfiguracją.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 29 lis 2016, 20:14

Nie jest ale do 8GB wykrywa i od kiedy mam lapka nie było problemów z ramem.

A co ma w ogóle ram do instalacji systemu, skoro na HDD starym idzie bez problemu?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 29 lis 2016, 22:20

A no może mieć.. I nie zgaduje. To ty masz tu problem nie ja.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 30 lis 2016, 09:14

Ok, dziś przetestuje RAM, wypnę, wepnę, pozmieniam i zobaczymy


da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 30 lis 2016, 14:38

Po wypięciu 1 kości pamięci test ePSA przeszedł bez problemów.
Po wypięciu 2 kości i wpięciu pierwszej test ePSA wyrzucił błąd.

Po przepięciu 2 kości w gniazdo 1 kości test ePSA przeszedł bez problemu.
Po przepięciu 1 kości w gniazdo 2 kości test ePSA wyrzucił błąd.


Wychodzi na to, że coś jest nie tak z jedną z kości RAM. Czy to może być przyczyna tego, że nie mogę zainstalować żadnego dysku?


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 30 lis 2016, 17:42

Tak, ale nie wyjaśnię Ci dlaczego tak się dzieje. Nie wiem :)) (w sieci jest to na pewno dokładnie wytłumaczone od strony technicznej) . Wadliwa lub niekompatybilna pamięć bądź uszkodzony port może czasami zablokować komputer (BIOS robi test i wykazuje błąd, mruganie lapek), który normalnie ruszy zaraz po usunięciu "uszkodzonego" modułu.Błąd może być też czasami pominięty.
Ja bym teraz spróbował zainstalować system.

Ps kości RAM mają te same parametry?


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 01 gru 2016, 08:08

Kości RAM są identyczne.

Spróbowałem wyciągnąć tą niby uszkodzoną kość RAM, założyłem dysk hybrydowy który kupiłem i puściłem instalację systemu. Dzieje się to samo, nie można sformatować partycji i na tym się zatrzymuje.


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 01 gru 2016, 12:40

Próbowałeś zainstalować system na starym dysku czy przezornie nie ruszasz go? Jeśli jesteś pewien płyty (instalki) z systemem czy co tam masz to pozostaje zaprzyjaźniony serwis. Sprawdzą wszystko i być może wykryja coś co zostało przeoczone.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 01 gru 2016, 14:05

Na starym dysku HDD instalowałem ostatnio system na czysto i wszystko poszło bez problemów, a na tym nowo kupionym hybrydowym, z tej samej instalki, nie idzie.

Chyba będę musiał go oddać do serwisu, tak jak mówisz piotr_solek, innej opcji już nie widzę...


pi
piotr_solek
Dellmania UltraUser
Posty: 861
Rejestracja: 31 sie 2015, 12:39
Kontaktowanie:

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: piotr_solek » 01 gru 2016, 18:27

Niekoniecznie..jeśli masz zorientowanego kolegę , który może poświęcić godzinkę na powtórzenie czynności, które być może już zrobiłeś. Sprawdź jeszcze raz ustawienia w BIOS ie. Modele vostro nie mają tak rozbudowanego menu jak modele z segmentu wyżej (latitude, precision) ale nie zaszkodzi się temu przyjrzeć.


Upgrade i konserwacja laptopów. Modemy wwan.
Optymalizacja systemów w obrębie OS bez zbędnego zaśmiecania dodatkowymi aplikacjami. Zgadywanie upss tz diagnostyka drobnych usterek.
Nie pracuje dla Dell.
da
dacha22
Posty: 11
Rejestracja: 23 lis 2016, 08:02

Re: Dell Vostro 1440 - problem z dyskiem

Postautor: dacha22 » 01 gru 2016, 23:15

Nie wiem co mógłbym znaleźć jeszcze w tym BIOSie...
Jak dla mnie jest to problem hardware-owy a nie software-owy.


Wróć do „Laptopy Dell Vostro”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]