[Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Problemy związane z: Laptop Dell Studio
Na
Nartenlener
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:14

[Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: Nartenlener » 11 lut 2011, 13:27

Dell 1555
Win 7 prof x64
4 GB RAM, Pentium Dual-Core T4200, ATI Radeon 4570

Witam,
Mam troszkę nietypowy problem ponieważ mój dell jednocześnie i działa i nie dział, a mianowicie:

Jeżeli gram (np: TES: Oblivion) podłączony do zasilacza to laptop po pewnym czasie (5-20min różnie) wyłącza się bez żadnego ostrzeżenia, komunikatu czy tym podobnych. Po ponownym włączeniu jest tylko notka systemu, że system został wyłączony nie tak jak trzeba. Żadnych błędów i niezgodności. Grając na baterii ten problem nie występuję.

Korzystanie z przeglądarki, PhotoShopa, Office'a a nawet oglądanie filmów 1080p nie powodują tego problemu. Więc skąd on pochodzi? Czy to wina jakiegoś sterownika? Konfiguracji? Zasilacza...

PS: Ostatnio wyłączył mi się podczas korzystania z Google Earth.

Pozdrawiam
Nartenlener


Awatar użytkownika
DELLMania
Dellmania Admin
Posty: 675
Rejestracja: 10 lip 2008, 15:52

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: DELLMania » 11 lut 2011, 14:12

A masz jakiś komunikat w logach systemowych ?


Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełnić.

Dołącz do nas na Facebooku.
du
duszek
Dellmania User
Posty: 160
Rejestracja: 02 lut 2011, 14:11

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: duszek » 11 lut 2011, 14:46

Przeinstaluj sterowniki karty graficznej. Miałem to samo i pomogło. Na baterii błąd nie występuje, bo komputer nie ma takiej samej wydajności na baterii co na zasilaniu z sieci, więc nie obciąży aż tak karty graficznej, że będzie przegrzanie.


Na
Nartenlener
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:14

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: Nartenlener » 11 lut 2011, 15:23

1. A gdzie znajdę te logi??

2. Wystarczy tylko przeinstalować i już? A te sterowniki ze strony della są najlepsze czy znajdę w ciecie jakieś inne, wydajniejsze? Pamiętam, że kiedyś do ATI były jakieś OMEGA, ale nie wiem czy projekt jeszcze działa...


du
duszek
Dellmania User
Posty: 160
Rejestracja: 02 lut 2011, 14:11

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: duszek » 11 lut 2011, 18:11

Ja nie wiem gdzie są logi, ale skoro wyłącza się nagle i bez ostrzeżenia (a potem jak włączysz to wiatrak zapewne pracuje jak oszalały bo radiator jest nagrzany), to wina przegrzania. A mój się przegrzewał przy niektórych grach przez niewłaściwe zarządzani chłodzeniem procesora graficznego. Najlepsze sterowniki są na stronie producenta, najczęściej aktualizowane. http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx Tu znajdziesz swoje, Notebook Graphics, Mobility Radeon Series, Mobility Radeon HD 4xxx Series, Windows 7 - 64 Bit.


Na
Nartenlener
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:14

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: Nartenlener » 12 lut 2011, 10:00

Zainstalowałem sterowniki ze strony AMD jak na razie jest ok. Wydaje mi się jednak, że główny wpływ na to miało zmiana ustawień zarządzania energią na oszczędny :) Dziś spróbuję na trochę lepszych ustawianiach. A tak z ciekawości to jaka jest graniczna temperatura GPU? tzn taka po które może dojść do uszkodzenia?


du
duszek
Dellmania User
Posty: 160
Rejestracja: 02 lut 2011, 14:11

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: duszek » 13 lut 2011, 09:23

jedni podają 100, inni 127 stopni. Podobno granicą dla wszystkich układów scalonych jest 110 stopni, wtedy albo się przepalają, ale same odlutowują. Dla laptopów zawsze jest "dopuszczalna" wyższa temperatura niż dla PCtów. Sprawdź w planie oszczędzania czy przypadkiem nie ogranicza Ci wydajności, bo na standardowym trybie oszczędnym nie da się grać w nic wymagającego. I przetestuj sterowniki na maksymalnym obciążeniu. :) Tylko nie graj np. z laptopem na kolanach, bo spodnie mogą blokować przepływ powierza przez radiator i nic dziwnego, że się wyłącza.


Na
Nartenlener
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2011, 13:14

Re: [Dell 1555] Wyłącza się podczas grania

Postautor: Nartenlener » 14 lut 2011, 19:27

Laptop zawsze leży na podwyższeniu (książki zazwyczaj) aby wentylator i środek spodu miał cyrkulację.
Jak na tą chwilę jestem zadowolony bo nawet na trybie oszczędnym mam to co trzeba, więc lepszy nie jest mi potrzebny. Dzięki za pomoc.


Wróć do „Laptopy Dell Studio”

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]